Arnon Grunberg je nizozemský spisovatel, enfant terrible současné světové literatury. Nositel ceny vlámských knihkupců Zlatá sova a ceny Libris za román Tirza. Arnon Grunberg chtěl být původně hercem, ale po úspěchu prvního románu dospěl k...

Životopis

Arnon Grunberg je nizozemský spisovatel, enfant terrible současné světové literatury. Nositel ceny vlámských knihkupců Zlatá sova a ceny Libris za román Tirza.

Arnon Grunberg chtěl být původně hercem, ale po úspěchu prvního románu dospěl k závěru, že by se mohl věnovat psaní. Počítal s tím, že by se psaní věnoval tak deset let a poté by zkusil něco jiného. Postupem let, s každým novým románem, nabyl přesvědčení, že psaní k němu skutečně patří.

Dílo Arnona Grunberga:

Arnon Grunberg provokuje nejen svými texty, ale i svými výroky.

Modré pondělky – 1994, prvotina, která již tehdy vzbudila velký ohlas

Romány:
Statisté – 1997
Dějiny mé plešatosti – 2000
Fantomová bolest – 2000, román měl velký ohlas i u nás

Tirza – 2006, nejnovější autorův román, který již získal cenu vlámských knihkupců Zlatá sova a cenu Libris. Grunberg ji představil na pražském Světě knihy 2009.
Centrálním tématem románu je vztah otce a dcery. Hlavní postavou románu je stárnoucí Jörgen Hofmeester, původně redaktor, který byl pro přebytečnost propuštěn. Věnoval se východoevropské kultuře, o kterou nebyl zájem. Všude s sebou nosil rukopis ázerbájdžánského autora. Kromě finanční krize a rozpadu manželství (manželka opustí na tři roky rodinu), ho zasáhne ztráta milované dcery Tirzy, která se po maturitě vydá se svým marockým přítelem vydá na dlouhou cestu po Africe. Pro Hofmeestera je dceřin přítel Mohammad Atta, který je marockého původu, symbolem terorismu a islámského extremismu. Je pro něho zosobněním ohrožení, tak jako na Západě vnímají lidé ohrožení islámem. Atentát 11. září způsobil změnu v myšlení lidí, jde o nedůvěru ke všem, kteří se nějakým způsobem odlišují.