Blanka Vogelová

hudebnice, spisovatelka

Upravit profil
Kromě své původní výtvarné profese se věnuje Blanka Vogelová hudbě, literatuře a produkci. Založila Nakladatelství a hudební agenturu VOGEL MUSIC AGENCY a spolek, v němž se sdružují umělci a příznivci židovské hudby a kultury MUZIKA JUDAIKA...

Životopis

Kromě své původní výtvarné profese se věnuje Blanka Vogelová hudbě, literatuře a produkci. Založila Nakladatelství a hudební agenturu VOGEL MUSIC AGENCY a spolek, v němž se sdružují umělci a příznivci židovské hudby a kultury MUZIKA JUDAIKA Organizuje veřejně prospěšné projekty na základě donátorské činnosti se svým manželem, hudebním skladatelem Jaromírem Vogelem, s níž vlastní obrovsjou sbírku hudebních nástrojů z celého světa.
Každoročně pořádá festival MAŽIF (mezinárodní festival židovské hudby) a řadu dalších hudebních a divadelních projektů, výstav a přednášek (Hudba pod Davidovou hvězdou).

PROJEKTY od roku 2011.
Koncert k 102.výročí narození sira Nicholase Wintona v MKP, Velkém sále Praha 1, - květen 2011
Koncert věnovaný spisovateli Arnoštu Lustigovi Memory of Lustig v MKP, ve Velkém sále Praha 1, - červen 2011
Benefiční koncert na obnovu vršovického divadla MANA - červen 2011
Benefiční koncert pro o.s.Vlastní cestou v kostele sv.Ignáce- listopad 2011
Chaim be tikva - symfonická svita Jaromíra Vogela dedikovaná holocaustu - prosinec 2011 - světová premiéra Betlémská kaple Praha 1, účast 118 umělců.
Koncert k 20.výročí orchestru Šarbilach na ŽOP - březen 2012
MAŽIF 1.malý židovský festival KD Praha KYJE- duben 2012
Pamětní deska v Říčanech (odhalení) obětem holocaustu -koncert Šarbilachu duben 2012- dar městu
Poláčkovo léto 2012 synagoga Rychnov/Kněžnou – premiérová skladba J.Vogela věnovaná Karlu Poláčkovi a koncert červen 2012
Mazkeret, (symfonická svita) - světová premiéra v Rudolfinu skladby Jaromíra Vogela - srpen 2013
dedikovaná obětem holocaustu-mezinárodní účast 116 umělců z celého světa
Realizace autogramiád českých spisovatelů s hudebním doprovodem ve spolupráci s Naše kavárna v Thomayerově nemocnici 2013-2016
MAŽIF 2.malý židovský festival v Městské knihovně, Praha 1-duben 2013 dedikovaný 65.výročí státu Izrael, účast českých a zahraničních umělců.Spojeno s výstavou fotografa Karla Cudlína o Izraeli.

Jewish violin in Prague – Židovské housle v Praze
letní koncerty v Jeruzalémské synagoze, červen – září 2013 (Alex Shonert a další umělci)
Koncert k 70.výročí narození hudebního skladatele Jaromíra Vogela-listopad 2013
Koncerty pro PALATU (domov pro nevidomé seniory) 2012-2016

MAŽIF 3. festival židovské hudby věnovaný Siru Nicholasi Wintonovi k jeho 105. výročí narození.

Uvedení koncerty se zahraniční účastí(Kanada, Německo, Slovensko ) dále koncert 100 malých dětí ve Španělské synagoze pro sira Wintona a především premiéra symfonické svity Shalom Winton v Betlémské kapli v Praze.Součástí projektu byla sbírka podpisů pro Sira Nicholase Wintona na nominaci Nobelovy ceny za mír – duben 2014.

Umění milovat život - literárně hudební pořad z korespondence Berty Suttnerové-Kinské, první ženské nositelky Nobelovy ceny za mír, s norským spisovatelem Björnstjernem Björnsonem a Alfredem Nobelem 2011 – 2013. Režie Olga Strusková, hudba Jaromír Vogel.

Realizace koncertů pro zrakově postižené dívčí vokální trio MAKABARA, orchestr Šarbilach, hudební skupiny Tut sade, Alexander Shonert, Tateloshn, Věru Nerušilovou, Cornetto con flauto,Janu Štěrbovou a další umělce (2012-2016)

Premiéra muzikálu pro děti s účinkujícími dětmi Královna Koloběžka 1 klasické lidové pohádky sebrané Boženou Němcovou kombinované s pohádkou Jana Wericha „Královna Koloběžka"doplněné multižánrovou hudbou Jaromíra Vogela, premiéra červen 2014.

Premiéra divadelního představení Odkaz Berty Suttnerové – Kinské, červen 2014 v Clamgallasově paláci v Praze. Pořad věnovaný jak výročí první ženy v historii, která získala Nobelovu cenu za mír, tak i výročí počátku 1.světové války. Režie Olga Strusková, hudba Jaromír Vogel.



Premiéra (15.11.2014) a reprízy divadelního představení „Z deníku hraběnky M.“ Příběh japonské dívky Micuko Aojamy (1874-1941), která se po sňatku s rakouským diplomatem Heinrichem Coudenhove-Kalergim (Panevropa) stala hraběnkou na českém panství. V hlavní roli Zora Jandová.



MAŽIF 4. festival židovské hudby věnovaný 70.výročí od konce 2.světové války byl uveden od 22.4.- 29.4.2015 v Praze v Jeruzalémské a Španělské synagoze, v Městské knihovně v Praze 1.Festival proběhl za účasti českých i zahraničních umělců a vrcholil koncertem dětí.

V červenci 2016 jsme spolupracovali na Pietním aktu pro sira Nicholase Wintona na Hlavním nádraží v Praze, spolupráce se studenty.

Muzika Judaika uvedla na počest zesnulého sira Nicholase Wintona, který zachránil z území okupovaného Československa 669 dětí před smrtí v koncentračních táborech symfonickou svitu Shalom Winton od hudebního skladatele Jaromíra Vogela. Přes hodinu dlouhý hudební epos zazněl 23. října 2015 v 19,30 hodin v Betlémské kapli v provedení orchestru Filharmonici města Prahy pod řízením dirigenta Jiřího Havlíka. Vystoupili mnozí významní sólisté, jako např. René Kubelík z Německa, vokální solisté Iva Krůšková, Jana Štěrbová, Miloslava Vítková, Petra Havránková, Marie Vostatková, Petra Vondrová a Václav Polívka, dětský instrumentální kvintet Ady Slivanské. Úvodní slovo pronesl Jan Krejčí z Rotary Club Olomouc City.

Uvedení festivalu židovské hudby MAŽIF 5., program na židovské téma, který upozorňuje na přínos židovské kultury a jejích hodnot v českém i mezinárodním kontextu.Kromě zahraničních hudebních skupin a solistů zde dostávají prostor malí umělci - děti.

DUCHIFAT – premiéra symfonické svity Jaromíra Vogela v rámci festivalu židovské hudby MAŽIF 5., Betlémská kaple, Praha 1 dne 25.4.2016 od 19,30 hodin. Unikátní dílo je zkomponováno pro rozšířený symfonický orchestr, dětský instrumentální soubor a dětský smíšený sbor.

Spolupráce na projektu pro Senát pro Izrael – Dvě malé země s velkým srdcem.

Z deníku hraběnky M, divadelní představení byla uspořádána v Bruselu a dalších městech ČR včetně Prahy. 2015 - 2017

Koncerty houslového virtuóze Alexandera Shonerta v Praze a v ČR s doprovodem Nathálie Shonert s různými programy 2015 – 2017a hosty.

Co by se vám mohlo líbit
estrádní revue, ve které známý houslový virtuóz Alexander Shonert hraje české, ruské, židovské a evropské kompozice k pobavení i zamyšlení. Jeho jevištní partnerka, česká herečka Lilian Malkina (známá především jako babička z oscarového filmu Kolja), vypráví humorné příběhy z bývalého Sovětského svazu, Československa a Česka. 2015 - 2017

O čem se nemluví, autogramiáda a hudební večer s režisérkou a spisovatelkou Olgou Struskovou, Janem Potměšilem a mladými lidmi s Downovým syndromem Naší kavárně v Thomayerově nemocnici v Praze, prosinec 2016.

Sie riefen mich Nummer 170287. (Volali mě č. 170287) hudební a produkční spolupráce na filmu ve švýcarsko-české koprodukci (2016)

Vršovické blues – produkce životopisného filmu o skladateli Jaromírovi Vogelovi.

O čem se nemluví - autogramiáda a beseda s autorkou knihy, herci a mladými lidmi s Downovým syndromem. Hudební doprovod a produkce MUZIKA JUDAIKA 1.12.2016 v Thomayerově nemocnici.

Malý židovský festival MAŽIF VI. proběhl 2.-11.4. 2017 v Betlémské kapli, Maiselově synagoze, Atriu, Divadle U Valšů a na Chodovské tvrzi s řadou našich i zahraničních umělců.V tomto ročníku jsme posluchačům připomněli příběh Rabi Löwa z Rudolfinské Prahy. Zároveň na pozadí jeho osudu jsme přiblížili známou část židovské historie, zejména v souvislosti s pověstí Golema. Nabídli jsme kromě ojedinělého a silného uměleckého zážitku i náhled na renesanční a židovskou Prahu. Rozšířený symfonický orchestr ČVUT zahrál na premiéře dílo Inspirenes pro Rabi Lowa s patřičně přesvědčivým výrazem a dynamickou plasticitou díky dirigentovi Janu Šrámkovi. Dětský soubor hrající na historické hudební nástroje pod vedením pana profesora Polívky ve dvou intermezzech celý projekt svým bezprostředním uměním velice zkrášlil.

„Z deníku hraběnky M.“ produkce řady divadelních představení v Praze, ČR a Vídni.

Hudební spolupráce na festivalu Praha srdce národů.

Derniéra divadelního představení Z deníku hraběnky M.

Hudební spolupráce na festivalu židovské mládeže JUDAFEST 25.6.2017

Produkce a výtvarná spolupráce na hudebním CD s názvem Muž, který prožil Auschwitz.

Beseda v synagoze v Polné o hudebních nástrojích, hudbě a umění (Jaromír a Blanka Vogelovi ) Hudba pod Davidovou hvězdou.

Spolupráce na XVII. ročníku Festivalu židovské kultury v Holešově a beseda Hudba pod Davidovou hvězdou.
Autogramiáda MUDr. Radkina Honzáka v Thomayerově nemocnici ve spolupráci se spolkem Lékořice u příležitosti vydání knihy Psychosonatická prvouka.(říjen 2017)

Koncert tria MAKABARA (zrakově postižené) v Tel Avivu na Velvyslanectví ČR (říjen 2017)

Domov seniorů PALATA přednáška Hudba pod Davidovou hvězdou (listopad 2017)

2018 Sedmý ročník mezinárodního festivalu židovské hudby MAŽIF s tématem Franz Kafka, jehož výročí narození jsme si tak připomněli. Představili jsme umělce z ČR a zahraničí (Německo, Kanada, Madarsko, Slovensko, Arménie, Rusko) a finále patřilo světové premiéře symfonické svity od Jaromíra Vogela OPUS Franz Kafka v provedení rozšířeného symfonického orchestru, smíšeného sboru z Německa, dětského komorního instrumentálního souboru. Dirigoval Jan Šrámek, uváděl Jiří Werich Petrášek. Koncerty festivalu doplnily výstavy - ukázky z děl židovských výtvarníků, které Kafka ovlivnil v jejich tvorbě přednáška historika Petra Kovaříka o Neznámé knize z Kafkovy Knihovny.

Další břehy Opava,(duben 2018), přednáška Hudba pod Davidovou hvězdou.

Svět naruby (Takzvaný ráj) dvě premiéry divadelního představení z poezie Věry Weislitzové, manželky Arnošta Lustiga, které je zároveň obrazem jejího životního příběhu, poznamenaného Představení tvoří jak zmíněné verše, tak hudba, doplněná o filmové ukázky ze života v ghettu Terezín a filmu Evy Lustigové „Tvoje slza, můj déšť“, dále fotografie z archivu rodiny V.Weistlitzové, F.Cingra, B.Vogelové a kresby P.Koutského. Projekt dotváří scénická hudba hudebního skladatele Jaromíra Vogela. Účinkují: Barbara Lukešová, Joserf Hervert a Kateryna Kolcová –Tlustá, produkce Blanka Vogelová, scénář a režie Olga Strusková. 1. Premiéra Divadlo Karla Hackera, Praha 8, Klapkova 26 14. 5.2018 od 19 hodin 2. Premiéra Divadlo U Valšů Praha 1, Karoliny Světlé 18 17. 5. 2018 od 16 hodin. Následovala řada představení v Praze a České republice.Součástí projektu byla setkání a beseda s přeživšími holocaustu.

2019

Uvedení festivalu MAŽIF VIII od 31.3.2019 – 16.4.2019 .Na rok 2019 jsme vybrali jako téma Krále Šalomouna, jehož život i dílo je již tři tisíciletí symbolem moudrosti, tvořivosti a úžasné básnické velkoleposti, které v dnešní době naprosto zcela chybí. Na koncertech jsme představili umělce z ČR a zahraničí (Kanada, Německo, Rakousko, Arménie, Slovensko, Izrael, Francie, Maďarsko a Rusko). Na závěr festivalu zazněla světová premiéra symfonického díla Shlomo Ha Melech (Král Šalomoun) od hudebního skladatele Jaromíra Vogela s originálními hudebními nástroji. Přiblížila publiku známou část židovské historie v souvislosti s příběhem Krále Šalomouna a jeho díla Píseň písní.

Autogramiáda MUDr. Radkina Honzáka v Thomayerově nemocnici ve spolupráci se spolkem Lékořice u příležitosti vydání jeho knihy.

Realizace koncertů Alexandera Shonerta a Lenky Lichtenberg v České republice..

Produkce projektu Zapomenutý velikán k poctě prof. Jedličky vznikne v úzké spolupráci s Nadací R. Jedličky a bude vyvrcholením letošního roku 150tého výročí jeho narození. Podílet se na něm budou jak herci živě (J.Hervert, K.Dušková a R. Švec), tak ze záznamu (J.Meduna), dále projekce a scénická hudba.Chceme vytvořit divácky přitažlivé představení, které publikum seznámí s výjimečnou osobností české lékařské vědy minulého století.