Egon Bondy

básník a filosof

Narození:
20. ledna 1930
Úmrtí:
9. dubna 2007
Upravit profil
Egon Bondy, vlastním jménem Zbyněk Fišer, byl básník, prozaik, filozof, politolog, významný představitel undergroundu. Egon Bondy se narodil v Praze v rodině generála Československé armády. Po roce 1947, kdy přerušil studium na gymnáziu, neměl...

Životopis

Egon Bondy, vlastním jménem Zbyněk Fišer, byl básník, prozaik, filozof, politolog, významný představitel undergroundu.

Egon Bondy se narodil v Praze v rodině generála Československé armády. Po roce 1947, kdy přerušil studium na gymnáziu, neměl trvalé zaměstnání a maturitu složil až v roce 1957. V letech 1957 - 61 dálkově studoval na Filozofické fakultě UK filozofii a psychologii se závěrečnou diplomovou prací Příspěvek k problematice marxistické antologie.

Doktorem filozofie a kandidátem věd se Egon Bondy stal v roce 1967. Současně se studiemi byl zaměstnán jako noční hlídač v pražském Národním muzeu, v letech 1962 - 67 v bibliografickém oddělení Státní knihovny. Od roku 1967 byl v invalidním důchodu.

Svým pseudonymem vyjádřil Egon Bondy protest proti vzrůstajícímu antisemitismu po roce 1948. V sedmdesátých letech se stal jednou z hlavních postav protirežimního hnutí, tzv. undergroundu, z něhož vzešla i Charta 77. Bohumil Hrabal ho také začlenil mezi postavy některých svých próz.

Po rozpadu Československa v roce 1993 odešel Egon Bondy do Bratislavy. V posledních letech přednášel Egon Bondy na Filozofické fakultě Komenského univerzity v Bratislavě. V Bratislavě žil až do konce života.

Dílo Egona Bondyho:

Široká veřejnost znala Egona Bondyho jako postavu z disidentu a undergroundu. Jeho literární činnost byla velice rozsáhlá. Do roku 1989 zůstávala jednak v rukopisech, jednak vycházela v různých samizdatových podobách v časopisech i samostatně. Legálně vyšly jen některé jeho práce, zvláště filozofické, publikované pod vlastním jménem.

Od padesátých let vydal Egon Bondy v samizdatu přes 40 básnických sbírek a poem, více než 20 próz, 13 divadelních skečů, filozofické eseje, politologické studie, 11 svazků dějin evropské i mimoevropské filozofie. Řada jeho prací vyšla v exilových nakladatelstvích.

Egon Bondy byl jedním ze zakladatelů samizdatové edice Půlnoc. Psal texty pro ilegální skupiny a písničkáře. Některé jeho básně byly zhudebněny skupinou The Plastic People of the Universe.

Poezie:
Básnické začátky Bondyho mají převážně surrealistické rysy. Začátkem padesátých let píše poezii filozoficko-meditativní s vizionářskými a kazatelskými prvky. V náznacích se tu objevuje i vliv K. H. Máchy a K. J. Erbena. I jako básník je Bondy kritikem politických poměrů a jeho verše mají často ironický a výsměšný charakter.

Básnické dílo bylo v letech 1990 - 94 uspořádáno do deseti svazků.

Básnické sbírky:
Trapná poezie - 1951, autor zde užívá parafrází, citací banalit z plakátů a hesel

Dagmara aneb Nademocionalita - 1951, sbírka přináší i německé verše, prostupují zde deprese a
beznaděj

Malá kniha - 1952-53
Básně od srpna 1954 do září 1958

Tzv. filozofické básně - 1958-59, úvahy o bezútěšnosti života, založeného jen na biologických základech

Kádrový dotazník - 1962-67, sbírka má autobiografický charakter

Próza:
Bondyho próza se opět pohybuje v groteskně absurdních polohách.
Invalidní sourozenci - 1974, román ve formě sci-fi

Aktualizovaná podobenství z minulosti přinášejí prózy:
Mníšek - 1975
Šaman - 1976
Nový věk - 1982
Týden v tichém městě - Bratislava 1998, realistická novela
Cesta Českem našich otců - 1992
Cyber comics - 1995

Filozofické spisy:
Otázky bytí a existence - 1967, vydáno pod jménem Zbyněk Fišer
Útěcha z antologie - 1967
Buddha - 1968
Filozofické eseje - soubor vydání 1993

Básnické a prozaické dílo je doprovázeno tvorbou odbornou z oblasti filozofie, velký zájem je věnován marxistické antologii, orientálním filozofiím a vývoji evropských a mimoevropských filozofických proudů.