Erskine Caldwell

prozaik, publicista

Narození:
17. prosince 1903
Úmrtí:
12. dubna 1987
Upravit profil
Erskine Cadwell byl americký prozaik a publicista. Erskine Caldwell se narodil v rodině misijního kazatele, se kterým cestoval po USA a zejména po jižních částech země. Tady doplnil své poznání nesčetných lidských typů a osudů. Prošel četnými...

Životopis

Erskine Cadwell byl americký prozaik a publicista.

Erskine Caldwell se narodil v rodině misijního kazatele, se kterým cestoval po USA a zejména po jižních částech země. Tady doplnil své poznání nesčetných lidských typů a osudů.
Prošel četnými zaměstnáními, které mu v době ekonomické deprese umožnily pohled do nejpodivnějších a nejhroznějších osudů, přezíraných jinými spisovateli.

Od třicátých let se Erskine Caldwell věnoval literární tvorbě a publicistice. Jako reportér poznal mnoho zemí, mezi nimi Československo. Za 2. světové války byl válečným zpravodajem v Sovětském svazu.

Ve třicátých letech byl Erskine Caldwell nejvíce cenzurovaným autorem, jeho díla byla mnohokrát soudně stíhána pro údajnou obscénnost. Ze všech procesů vyšel autor vítězně.
Ve čtyřicátých letech již patřil k nejprodávanějším americkým autorům.

V roce 1960 byl Erskine Caldwell navržen na Nobelovu cenu, v roce 1984 byl zvolen do padesátičlenné Amrické akademie umění a literatury.

Dílo Erskina Caldwella:

Erskin Caldwell napsal dvacet pět románů, sto padesát povídek a dvanáct nebeletristických děl. Jeho knihy b yly překládány do čtyřiceti tří jazyků. Je zakladatelem tzv. paperbackových vydání.

Próza:
Tabáková cesta – 1932. První úspěšný autorův román o tragických osudech početné degerované rodiny farmářského dělníka Lestera. Ukazuje jak velká bída a nedostatek práce zbavuje hrdiny lidských rysů.

Boží políčko – 1933, tragikomický groteskní román pojednávající o tzv. bílé chudobě. O rodinách podivínského farmáře a nespoutaného továrního dělníka, o jejich zájmech i posedlostech.

Výpomocný kazatel – 1935, hlavní postavou je potulný kazatel, který zneužívá náboženského fanatismu věřících.

Trápení v červenci – 1940, novela o lynči a rasové nenávisti
Chlapec z Georgie – 1943, v próze autor zachycuje smutný příběh černého chlapce – sluhy.
Tragická země – 1944, román o úpadku farmářské rodiny, která přišla za prací do města.

Ironií a humorem se vyznačují Caldwellovy povídky a sbírky:
Americká zem – 1938
Žijeme – 1933
Tam na jihu – 1938

Se sociální tematikou Caldwellovy tvorby je spjata i tvorba esejí a reportáží.

Sbírky reportáží:
Viděli jste jejich tváře – 1937
Jsou snad tohle Spojené státy? – 1941

Na sever od Dunaje – 1939, sbírka je zaměřena na události koncem třicátých let v Československu.

Válečné reportáže:
Cestou na Smolensk – 1942
Moskva pod palbou – 1942