Frederic Morton

prozaik, novinář

Narození:
5. října 1924
Věk:
99 let
Upravit profil
Frederic Morton, vlastním jménem Fritz Mandelbaum, je americký spisovatel a novinář rakouského původu. Frederic Morton po anšlusu Rakouska emigroval s rodiči přes Londýn do New Yorku. Kvůli antisemitským náladám v amerických odborech musela...

Životopis

Frederic Morton, vlastním jménem Fritz Mandelbaum, je americký spisovatel a novinář rakouského původu.

Frederic Morton po anšlusu Rakouska emigroval s rodiči přes Londýn do New Yorku. Kvůli antisemitským náladám v amerických odborech musela rodina přijmout nové jméno, neboť by otec nedostal pracovní povolení.

Frederic Morton se vyučil pekařem a vystudoval potravinářskou chemii. Ve studiích v oborech literární věda a pedagogická činnost pak pokračoval na různých univerzitách.

Od roku 1959 působí Frederic Morton jako anglicky píšící publicista a spisovatel na volné noze. Přispívá do Now York Times a Esquire.

Přestože Morton žije již desítky let v Americe, slavnější je v Rakousku, které v roce 1939 opustil. Rakouský tisk ho vnímá jako člověka, který zastupuje někdejší pronásledovanou židovskou komunitu v Rakousku.

Morton sám o sobě říká, že už není Rakušan, ale nikdy se necítil jako Američan. Tím je pouze jazykem, který ho vždy fascinoval. Uchýlil se k jazyku této země, protože nedokázal přijmout americkou kulturu.

Dílo Frederica Mortona:

Frederic Morton je autorem dvanácti knih. Proslavil se hlavně historickými romány. Dva z nich získaly nominaci na americkou Národní knižní cenu.

The Rothschilds: Potrait of a Dynasty – 1962, v Amerie a v Rakousku velmi populární kniha byla přeložena do 23 jazyků, český překlad se připravuje. Podle této předlohy vznikl úspěšný brodwayský muzikál, který získal prestižní cenu Tony.

A Nervous Splendor: Vienna 1888 – 1889 – kniha o korunním princi Rudolfovi

Ewigkeitsgasse – 2002, v knize vzdává Morton hold svému dědečkovi. Vydání knihy se stalo ve Vídni kulturní událostí. V rámci akce Ganz Wien liest bylo obyvatelům Vídně zdarma rozdáno 100.000 výtisků této knihy. Česky vyšlo v roce 2009 pod názvem Kámen ze Zdi nářků. V těchto dnech ji Frederic Mortonpřijel představit do Prahy (11.2009)

Kámen ze Zdi nářků – 1984, historický opus, který se v originále jmenuje Forever Street, v českém přesném překladu Tato ulice navždy. Český název autorovi vyhovuje, protože přesně vystihuje podstatu příběhu. Zeď nářků ale považuje za lehce nedostatečný pojem. Židé k ní nechodí pouze naříkat, ale také věřit.

Je to příběh mladého Žida Bereka Spiegelglase, který se roku 1873 dostane z rodné vsi na Slovensku na předměstí císařské Vídně. Na tomto špinavém a ošumělém místě zvaném Turecký plácek chce vybudovat domov pro svou rodinu. Věří,, že mu v tom pomůže zázračná moc úlomku kamene, který údajně pochází ze zdi zničeného jeruzalémského chrámu.
Hrdina, kterého autor vymodeloval podle svého dědečka , začne věřit i tomu, že jeho Jeruzalém je tam, kde se nachází kámen, tj. ve Vídni. Jemu a celé rodině se opravdu daří, ale jen do doby než zasáhnou dějiny. Vypukne 1. světová válka, zhroucení monarchie, hospodářská krize a nakonec nacismus. Morton vycházel nejen z rešerží a dobového tisku, ale také ze zkušeností rodiny (oba rodiče se dožili téměř sta let).

Kámen ze Zdi nářků s vírou v zázračnou moc se blíží latinskoamerickému magickému realismu, který je autorovou nejpřitažlivější formou vyprávění.