Graham Greene

spisovatel

Narození:
2. října 1904
Úmrtí:
3. dubna 1991
Graham Greene byl anglický romanopisec, povídkář a esejista. Několikrát byl navržen na Nobelovu cenu, nikdy mu však nebyla udělena. Graham Greene se narodil v rodině ředitele prestižní internátní střední školy jako čtvrtý ze šesti dětí. Greene...

Životopis

Graham Greene byl anglický romanopisec, povídkář a esejista. Několikrát byl navržen na Nobelovu cenu, nikdy mu však nebyla udělena.

Graham Greene se narodil v rodině ředitele prestižní internátní střední školy jako čtvrtý ze šesti dětí. Greene neměl rád sport. Rád četl převážně dobrodružné příběhy. V dětství byl svými spolužáky považován za zrádce, neboť byl postaven mezi ně a svého otce, ředitele školy. V patnácti letech se několikrát pokusil o sebevraždu a poté utekl z domu. Rodiče ho nakonec poslali k psychoterapeutovi, který v Greenovi objevil přirozený literární talent a seznámil ho s několika spisovateli.

Jeden z Greenových bratrů se stal generálním ředitelem BBC, další se v roce 1931 zúčastnil expedic na Kamet a v roce 1933 na Mount Everest. Sestra zas byla ve službách MI6.

Graham Greene studoval v Oxfordu historii. Během studií vstoupil do komunistické strany, údajně prý spíše pro zábavu než z přesvědčení. V letech 1925-29 působil jako novinář v Nottinghamu. Zde se seznámil se svou budoucí ženou Vivien Dayrell-Browningovou, díky které konvertoval v březnu roku 1926 ke katolictví. Poté krátce jako redaktor londýnských The Times. V Londýně s v říjnu roku 1927 oženil s Vivien. Měli spolu syna a dceru.

Na konci třicátých let začal Graham Greene hodně cestovat. Sbíral inspiraci pro své další knihy. První cesty vedly po Evropě - Německo, Lotyšsko, Estonsko. V roce 1935 se vydal do Liberijské džingle. Těsně před 2. světovou válkou zažil v roce 1938 náboženské čistky v Mexiku.

Na začátku druhé světové války působil Graham Greene jako dobrovolník protivzdušné obrany za náletů na Londýn. V letech 1941-43 byl zaměstnán ve službách ministerstva zahraničí v Sierra Leone. Práce byla nudná, a tak se Greene bavil vymýšlením různých vylepšení plánů na získávání tajných agentů. V roce 1943 se vrátil do Londýna a sloužil v MI6. V Lisabonu měl za úkol hrát dvojitého agenta. Němcům podstrkoval smyšlené mapy a plány vojenských operací, které sám vymýšlel nad mapou s příručkou o vojenství. Tyto zkušenosti zaznamenal částečně v divertimentu Náš člověk v Havaně.

Po 2. světové válce napsal Graham Greene spolu s Carolem Reedem scénář k filmu The Third Man, který vyhrál první cenu na festivalu v Cannes 1949. S Reedem pak spolupracoval ještě několikrát.

V padesátých letech se Graham Greene začal více zajímat o politické problémy. Pobýval ve vietnamském Saigonu v době Indočínské války. V roce 1953 v Keni zažil povstání Mau Mau. V roce 1956 ve stalinském Polsku pomáhal utéci jednomu hudebníkovi na Západ. Československo navštívil Graha Greene dvakrát - v roce 1948 a 1969. Greene byl i členem Mezinárodního výboru na podporu Charty 77. Graham Greene navštívil i západní Afriku, Kubu, Haiti, Panamu, Argentinu. Většina z těchto cest se stala námětem k románům.

Pro životní a spisovatelský postoj Grahama Greena je příznačné, že vždy stál na straně těch, kdo jsou v rozporu s vládnoucím establishmentem, odsoudil španělského generála Franca, stejně vehementně a jednoznačně vystupoval proti americké válce ve Vietnamu, diktátorským režimům v Latinské Americe, vojenské okupaci Československa v roce 1968 a proti porušování lidských práv kdekoli na světě.

Ke konci života žil Graham Greene ve Švýcarsku s asi o dvacet let mladší Yvonne Cloettou. V roce 1989 onemocněl leukémií a dva roky na to zemřel ve Vevey. Pohřben je u Ženevského jezera.

Dílo Grahama Greena:

Konstantou díla Grahama Greena je politický a morální relativismus. Jeho románový svět, často označovaný slovem Greenland, je světem neradostným a drsným, zalidněným hrdiny bez naděje, kteří jsou neustále zrazováni svými nejlepšími vlastnostmi.

Romány:
Vážná linie Greenových próz:
Je to bojiště - 1934
Stvořila mě Anglie - 1935, česky Jsem Angličan - 1990

Problém víry a pochybování a dilemata s tím spjatá:
Brightonský špalek - 1938
Moc a sláva - 1940

Jádro věci - 1948, příběh policejního úředníka, který cítí odpovědnost za druhé, hlavně za ty, které miluje a svou bezvýchodnou situaci řeší sebevraždou.

Konec dobrodružství - 1951

Vyhaslý případ - 1961, věřící katolík a architekt Querry odchází do Konga, kde léčí malomocné a v obětavé práci pro jiné nachází znovu smysl života.

Romány s vyhraněně politickou tematikou:
Tichý Američan - 1955, odehrává se ve Vietnamu v první polovině 50. let 20. století. Greene proti sobě staví zkušeného skeptického Angličana Fowlera a tichého Američana Pylea. Pyle ztělesňuje americkou nevinnost, která dokáže v idealistické, naivní zaslepenosti i vraždit. Když Fowler vydává Pylea na smrt, angažuje se proti své vůli. Nemá však zbytí.

Komedianti - 1966, příběh se odehrává na Haiti v době diktatury a policejního teroru prezidenta Duvaliera.

Honorární konzul - 1973, děj románu lokalizuje autor do Paraguaye diktátora Stroessnera.

Entertainments - zábavné čtení:
Vlak do Istanbulu - 1932
Revolver na prodej - 1936
Tajný Agent - 1939, česky Tajný kurýr - 1973
Ministerstvo strachu - 1943, česky též Vláda strachu - 1946
Prohrávající získává všechno - 1955
Náš člověk v Havaně - 1958
Cesty s tetičkou - 1969, parodie entertainments

Greenova pozdní tvorba z konce 70. a 80. let:
Lidský faktor - 1978, román má napínavost greenovského špionážního románu

Doktor Fischer ze Ženevy aneb večírek s třaskavinou - 1980, román je především moralitou o lidské hrabivosti, v roce 1996 vznikla česká divadelní adaptace Romana Císaře.

Monsignore Quijote - 1982, román převážně komediálního rázu. Katolický monsignore se vydává na svéráznou cestu po Španělsku s komunistickým starostou města.

Sebrané eseje - 1969
Paradox křesťanství - 1970, český výbor

Povídky:
Vědomí skutečnosti - 1963, soubor povídek
Sebrané povídky - 1974
Suterén a jiné povídky - 1963
Smíme si půjčit vašeho manžela - 1970, český výbor

Další díla:
Obývací pokoj - 1953, divadelní hra
Malý parní válec - 1953, pro děti
Kus života - autobiografie
Můj svět - 1992, vyšlo posmrtně, kniha snových próz