zavřít
upravit profil

scénárista, spisovatel

narozen: 19. 11. 1907 Cleveland, Ohio, USA  † 24. 1. 1991 Santa Fé, Nové Mexiko, USA

Upravit životopis

Životopis

Jack Warner Schaefer byl americký spisovatel westernů, jeden z těch, kteří povýšili tento žánr na skutečné umění.

Jack Schaefer se narodil roku 1907 v Clevelandu v Ohiu v rodině advokáta. Vzdělání získal na Oberlin College, kterou dokončil roku 1929 a v letech 1929-1930 studoval na Columbijské univerzitě v New Yorku, kterou však pro neshody týkající se tématu jeho závěrečné práce nedokočil. Poté začal pracovat jako reportér pro The United Press v New Havenu v Connecticutu a byl redaktorem několika divadelních a filmových časopisů.

Jako novinář působil Jack Schafer téměř dvacet let, dokud roku 1949 nevydal svou prvotinu, a zároveň své nejslavnější dílo, román Shane (česky též jako Muž z neznáma), zachovávajíci sice klasické schéma westernového příběhu, ale bez falešné romantiky, sentimentálních citových výlevů a nepravděpodobných pistolnických přestřelek. Ve stejném duchu napsal i své další úspěšné knihy, zejména román Monte Walsh (1963, česky jako Muž se srdcem kovboje), které se vyznačují faktografickou informovaností, opřenou o studium historických pramenů, i realistickou psychologií jednajících postav.

Za své dílo obdržel Schaefer několik ocenění. V roce 1975 získal Western Literature Association Distinguished Achievement Award a roku 1985 byl Shane prohlášen organizací The Western Writers of America za nejlepší westernový román všech dob.

Jack Schafer zemřel roku 1991 v Santa Fé v Novém Mexiku, kam se přestěhoval v polovině padesátých let.

Jack Schaefer

83 let, scénárista, spisovatel

Mohli by vás také zajímat…