zavřít
Upravit životopis

Životopis

Rodák z valašských Slušovic, od roku 2011 bydlištěm v Olomouci, je považován za jednoho z nejlepších českých mladých spisovatelů současnosti.
Díky syrovému, přímému, někdy až vulgárnímu stylu psaní je tento "profesionální bohém" tělem i duší knihovnami zařazován mezi undergroundové autory.

Psaní – především veršů – jej zaujalo již na základní škole, svou aktivní autorskou činnost však započal až v listopadu roku 2011, kdy, ovlivněn svým oblíbeným autorem a "literárním idolem", spisovatelem Charlesem Bukowskim, napsal svou první povídku Zrzka, která se nakonec stala jednou ze třinácti obsažených v autobiografické „šuplíkové“ sbírce Příběhy sráče.

Po následném období, které vyplňoval převážně psaním (depresivní a milostné) poezie, však nakonec opět skončil u povídek, tentokráte humorných, jež vytvořil silně ovlivněn Mistry komiky Miloslavem Šimkem a Jiřím Grossmannem. Kompletní sbírka šestnácti povídek s názvem „Jak jsme slavili Velikonoce a další humoresky" vyšla v prosinci roku 2012.

Poté vylovil ze šuplíku sbírku Příběhy sráče, aby k ní dopsal dalších sedm děl a ustanovil tak celkový počet povídek na dvacet. Sbírka byla v srpnu roku 2013 vydána v omezeném počtu pětapadesáti kusů.

V prosinci roku 2014 vyšla v pořadí již třetí sbírka dvaadvaceti dekadentních povídek a dvou básní s názvem O(byčejný) ŽIVOT, která stylem psaní i obsahem volně navazuje na předchozího "Sráče" a kterou nyní autor představuje čtenářům formou autorských čtení po celé republice.

V dubnu 2015 byl přizván ke spolupráci s novým uherskohradišťským hudebním indie/folk projektem Bake Until Golden, v němž od té doby působí jako autor textů k písním. Prvním společným výsledkem se stala skladba "Melancholik", v říjnu 2015 byl zveřejněn i oficiální videoklip s názvem "Než zavřu oči".

V červnu 2015 se Irovský dočkal prvního literárního ocenění, když byl Městskou knihovnou v Praze zařazen do sborníku s názvem "Vzorník 2014", obsahujícího devět pozoruhodných autorů, představujících nejsoučasnější tvář české prózy a poezie, "jejichž psaní stojí za to, aby nebylo přehlédnuto". (viz. odkaz Literární ocenění).

Na jaro 2016 plánuje vydat básnickou sbírku "Střípky melancholie", současně pracuje na tvorbě svého prvního románu.