zavřít
Upravit životopis

Životopis

Joe Sacco je komiksový reportér.

Joe Sacco se narodil na Maltě, ale později se s rodiči přestěhovali do Austrálie a natrvalo do USA. Zde vystudoval žurnalistiku, ale dosavadní praxe ho neuspokojovala a tak se rozhodl vrátit na rodnou Maltu. Postupně se vrátil ke svým dvěma láskám tj. cestování a komiksu. Zprvu střídal komiksové kreslení s reportážemi pro časopisy. V roce 1992 průkopnicky zkusil žánr kreslené reportáže, aby zachytil tehdejší střety mezi Izraelem a Palestinci.

Kromě jiného dnes tvoří komiksové reportáže pro různá periodika, pro Amnesty International. Zpracovává reportáž z Čečenska / Ingušetie a podílí se na kultovní sérii American Splendor scenáristy Harveyho Pekara.

Dílo Joea Sacca:

Ve svých komiksových reportážích kombinuje Joe Sacco své osobní zážitky a postřehy s autentickými rozhovory a vyprávěním přímých účastníků událostí a vkldo nich historické vsuvky, mapky a citáty. V jeho kresbě je znát vliv undergroundové legendy Roberta Crumba. Zatím co sám sebe kreslí v lehké karikatuře, prostředí a postavy jsou vyvedeny v precizní realistické lince. Jeho pohled nesměřuje do řad bitev, ale sleduje jejich důsledky v zázemí, v každodenním životě. Výsledkem je sugestivní a napínavé docu-drama.

Povídkové komiksy:
Vánoce s Karadžičem - 1997
Šoba - 1998

The Fixer - 2003, Šíbr, kratší komiksová reportáž o muži, který novinářům v Sarajevu zprostředkovával kontakty s místním obyvatelstvem

Knihy:
Zápisky defétistovy - 2003, knižně vydané autorovy kratší komiksové reportáže z cest po Evropě a za válkou v Zálivu.

Palestina - vydáno česky v roce 2007, Palestina je reportáž, ne politická polemika, Sacco v ní nenavrhuje žádná snadná řešení, jen dokumentuje bolest a utrpení lidí způsobem, jaký tradiční média jen těžko zprostředkují. I proto se Palestina stala milníkem komiksové žurnalistiky a získala Americkou knižní cenu. Sacco pracoval přímo v první linii - na tržištích, kde se střílelo a létaly granáty se slzným plynem. Na vlastní oči viděl, jak vojáci bijí civilisty, a stejně jako Palestinci si nikdy nemohl být úplně jistý, jestli se dostane přes izraelský zátaras. Do svého komiksu pak zapracoval více než sto rozhovorů - s vězni, demonstranty, zraněnými dětmi, rolníky, kteří přišli o půdu, i s rodinami rozdělenými palestinským konfliktem.

Bezpečná zóna Goradže - za tuto knihu získal autor v roce 2001 Eisner Award - cenu udílenou za americké komiksové knihy, nebo War´s End. Česky vyšla v roce 2007. Bezpečná zóna Goražde není příjemná kniha. Ukazuje a líčí to, co většina z nás nikdy nezažije - ukrutnosti a zvěrstva. Saccovi se tu podařilo zachytit příběhy obětí války, které překračují rámec běžné deníkové žurnalistiky a které by jinak jistě upadly do zapomnění. Bezpečná zóna Goražde není jen válečnou kronikou, vylíčením hrůz a odsouzením lhostejnosti mezinárodního společenství, ale i dojemným líčením lidské schopnosti přestát takřka jakékoli strádání.

Šíbr - 2008, autor se zde vrací do válečného a poválečného Sarajeva

Žánr komiksové reportáže přispívá k uznání vážné polohy komiksu. Do ní od devadesátých let spadají i komiksové autobiografie, cestopisy, deníky a beletristické komiksové romány.

Joe Sacco

58 let, komiksový reportér