Karel Jaroslav Obrátil

vydavatel, komentátor, sběratel, literární flklorista

Narození:
2. listopadu 1866
Úmrtí:
5. dubna 1945
Upravit profil
Karel Jaroslav Obrátil patří k nejdůležitějším postavám české literární folkloristiky 19. a 20. století. Jako sběratel, komentátor a vydavatel se zajímal především o literární erotiku. Karel J. Obrátil byl původně venkovským učitelem a...

Životopis

Karel Jaroslav Obrátil patří k nejdůležitějším postavám české literární folkloristiky 19. a 20. století. Jako sběratel, komentátor a vydavatel se zajímal především o literární erotiku.

Karel J. Obrátil byl původně venkovským učitelem a nadšeným příznivcem T. G. Masaryka.
Nesouhlasil s některými měšťáky, kteří spatřovali v literárním vyjádření erotiky urážku vlastních mravů a cti a nikdy mu jeho svobodomyslnost neodpustili.

Obrátilův život byl vlastně jednou velkou tragédií. Pro své sběratelství, jak sám říká podtitul jeho díla, „příspěvků ke studiu pohlavního života našeho lidu“, musel čelit pomluvám, udáním a štvanici v tisku. Svou učitelskou dráhu musel předčasně ukončit a své práce publikoval v utajení. Měl bohatou knihovnu, kterou mu za 2. světové války zničili nacisté, o zbytek se postarali komunisté.

Obrátilovi se dařilo zachránit své sbírky před c.k. rakouskými úřady. Za okupace to však u německých úřadů neprošlo. V roce 1941 mu v jeho pražském bytě Na Cibulce zabavilo gestapo převážnou část knihovny, zvláště tu erotickou. To přivedlo Obrátila do stavu hraničícího s nepříčetností. Veřejně nadával na Hitlera i nacisty, vydával novoročenky a ex libris s protinacistickým obsahem. Bylo až s podivem, že ještě zůstával na svobodě.

Dne 6. března 1945 došla gestapu trpělivost a K. J. Obrátil byl odvezen do Pečkárny. 5. dubna pak Obrátil umírá po mučení na zápal plic ve vězeňské nemocnici na Pankráci.

Dílo Karla Jaroslava Obrátila:

Kryptadia: příspěvky ke studiu pohlavního života našeho lidu - teprve nedávno se Karel J. Obrátil dočkal částečné rehabilitace. V letech 1999 a 2000 mu byl vydán jeho třísvazkový reprint monumentálních „Kryptadií“, před dvěma lety z nich Ivan Wernisch uspořádal výbor. Obsahuje lidové říkanky, básně, písně a hádanky i drobné prózy. Jsou zajímavé svou bezprostředností a spontánním humorem. Potvrzují výrok svého sběratele:
„Jen slaboši a pidimužíci mají strach před veřejným dotekem s erotismem“.

Sokolský katechismus – 1898
Velký slovník cizích slov – 1999, Kryptadia III
Masarykova čítanka
Machar na Moravě
Královské město Uherské Hradiště
– ilustrovaný průvodce městem a okolí

Překlad:
Pierre Dufour: Dějiny prostituce