Otakar Štorch-Marien

scénárista, spisovatel, nakladatel

Upravit profil
Otakar Štorch-Marien se narodil "pod hvězdou Julia Zeyera", jak neopomínal dodat a o tři roky později se jeho rodiče přestěhovali z Vodňan do Kolína n L. Zde absolvoval gymnázium a rozhodl se stát učitelem, neboť kantořina - ta přece odpovídala...

Životopis

Otakar Štorch-Marien se narodil "pod hvězdou Julia Zeyera", jak neopomínal dodat a o tři roky později se jeho rodiče přestěhovali z Vodňan do Kolína n L. Zde absolvoval gymnázium a rozhodl se stát učitelem, neboť kantořina - ta přece odpovídala mé horoucí již zálibě v knihách. Začal studovat v Praze na filosofické fakultě češtinu a němčinu. Při přípravě vydání regionálního sborníku Kolínska nahlédl poprvé pod pokličku "dělání knih". To jej nadchlo natolik, že ačkoliv plánovaný sborník nakonec nevyšel, rozhodl se mladý filozof hned v r. 1919 získat nakladatelskou koncesi. Chyběl mu výuční list, který nahradilo universitní vzdělání a "Na poli vydavatelstev a edicí objevilo se nové jméno Aventinum. Aventinum, jeden z vršků, na nichž stojí Řím, a přídomek slavného českého tiskaře Jiřího Melantricha. Přišel jsem na to jméno - tenkrát na jaře - chodě jednou v noci po Praze. Nepřemýšlel jsem již o jiném." Otakar Štorch-Marien dokončoval svá universitní studia a přitom již vydával aventinské knihy. Záhy získal pro spolupráci špičkové literáty i grafiky střední a mladší generace, s nimiž postupně vytvořil nakladatelství nesmírně vysoké kulturní úrovně.

Nakladatelství vydávalo mimo jiné Edice Aventina, jejichž prvními autory byli bratři Čapkové, Wellsovy Dějiny světa a literárně uměleckou revui Rozpravy Aventina vycházející od r. 1925 a dodnes bibliofilsky velmi ceněnou. R. 1926 byla z podnětu Karla Čapka otevřena anglo-americká knihovna Standard Library. V r. 1927 se veřejnosti otevřela tzv. Aventinská mansarda, prodejna a čítárna s výstavní síní, kde se pořádaly besedy a autogramiády. Štorch-Marien vydal více než 300 svazků původní české klasické i moderní literatury (včetně naučné), více než 350 svazků zahraničních autorů. Jeho ambiciózní plán od počátku počítal nejen se spoluprací předních literátů jako byli bratři Čapkové, ale i grafiků a výtvarníků - F. Muziky, který výtvarně řídil i Rozpravy, Viktora Hugo Brunnera, Emila Filly, Adolfa Hoffmeistera, Jana Zrzavého a celé řady dalších. Promyšlenou ediční činností, péčí o grafickou podobu knih, ale i prezentací výtvarných děl Otakar Štorch-Marien výrazně napomohl české kultuře a přirozeně zvyšoval "laťku" i širokému publiku. Velký význam měly i jeho osobní styky ve Francii, kde se mu také podařilo prezentovat řadu děl české literatury.

Autor : uživatel(ka) Stree