Rubén Darío

básník

Narození:
18. ledna 1867
Úmrtí:
6. února 1916
Rubén Darío byl nikaragujský básník, zakladatel hispanoamerického modernismu. Rubén Darío se narodi v chudé rodině. Učil se krejčím, ale za vydatné pomoci příbuzenstva, které ho finančně podporovalo, vystudoval střední školu. Poté odešel do...

Životopis

Rubén Darío byl nikaragujský básník, zakladatel hispanoamerického modernismu.

Rubén Darío se narodi v chudé rodině. Učil se krejčím, ale za vydatné pomoci příbuzenstva, které ho finančně podporovalo, vystudoval střední školu. Poté odešel do Chile a pracoval jako novinář. Rovněž byl evropským dopisovatelem argentického deníku La Nación, řadu let působil v diplomatických službách.

Po vypuknutí 1. světové války odjel Rubén Dario do New Yorku, kde se angažoval v mírovém hnutí. Vedl bohémský život a podlomené zdraví mu přivodilo předčasnou smrt.

Dílo Rubéna Daría:

Ruben Darío psal básně již od dětství a to ve stylu autorů, které právě četl. První sbírku vydal v devatenácti letech v Chile. Cesty do Evropy a poznání francouzské literatury ho inspirovali k modernistické estetice. V Buenos Aires, kde v letech 1893 – 96 působil jako kolumbijský konzul, se stal vůdčím představitelem obrodného hnutí hispanoamerického básnictví, nazvaného „modernismus“. Modernisté chtěli obrodit hispanoamerickou poezii, zbavit ji všednosti.

Světské sekvence – 1896. Jejich estetika vyznávala mj. kult formy, zářivé barvy, nezvyklé tvary či krásu exotických krajin. Sbírka se stala biblí modernistů.

Zpěvy života a naděje – 1905, vrcholné Daríovo dílo, soubor padesáti devíti lyrických skladeb, věnovaný Nikaragui a Argentině.

V dalších autorových dílech se stále více uplatňuje reflexe, otázky po smyslu života. Nové podněty znamenají obrat k intimnější lyrice např. v dílech:
Toulavý zpěv – 1907
Básně podzimu a jiné básně – 1910

Darío je rovněž autorem vlastního životopisu.