Thomas Mann

spisovatel

Narození:
6. června 1875
Úmrtí:
12. srpna 1955
Thomas Mann, německý spisovatel a esejista, představitel německého realismu, byl v roce 1929 oceněn Nobelovou cenou za literaturu. Narodil se do patricijské obchodní hansovní rodiny. Otec byl obchodníkem s obilím, matka Julie da Silva Bruhns...

Životopis

Thomas Mann, německý spisovatel a esejista, představitel německého realismu, byl v roce 1929 oceněn Nobelovou cenou za literaturu. Narodil se do patricijské obchodní hansovní rodiny. Otec byl obchodníkem s obilím, matka Julie da Silva Bruhns poloviční Brazilkou.

Po otcově smrti se rodina přestěhovala do Mnichova, kde Thomas Mann žil až do roku 1933.
Thomas Mann byl volontérem pojišťovací společnosti, redaktorem časopisu Simplicissimus, věnoval se žurnalistice, navštěvoval přednášky na vysoké škole.

V letech 1895-1898 žil Thomas Mann se svým bratrem Heinrichem Mannem v Itálii. V roce 1905 se oženil s dcerou vzdělaného židovského obchodníka Katiou Pringsheimovou, s níž měl 6 dětí.
V době 1. světové války se v eseji Úvahy nepolitického člověka dostal do rozporů s bratrem Heinrichem, když válku neodmítl. Později své stanovisko považoval za chybné.

Již od počátku 30. let 20. století Thomas Mann sledoval hrozící nástup nacismu. Ve své řeči Apel na rozum pronesené v Berlíně v říjnu 1930 varoval před možnou hrozbou. V roce 1933 opustil se ženou Německo a uchýlil se do exilu ve Švýcarsku.V roce 1936 získal i se svojí ženou československé občanství, o dva roky později odjeli do USA, kde získali americké občanství až v roce 1944.

Po 2. světové válce se Thomas Mann vrátil do Evropy a žil ve Švýcarsku. Při pobytu v nizozemských lásních v Nordwijku Mann onemocněl arteriosklerózou. Po návratu do Curychu zemřel ve věku 80 let.

Dílo Thomase Manna

- Buddenbrookovi; Úpadek jedné rodiny - 1897-1900,
tento román založil Mannovu proslulost, ovlivněn filosofií Nietzscheho a Schopenhauera
popisuje osudy čtyř generací obchodnického rodu - původně bohatá patricijská rodina, která v průběhu dvou generací ztrácí obchodní i životní sílu.
S hmotným úpadkem paradoxně spjat vzestup intelektuální a kulturní, čím více se upínají ke kulturním hodnotám, tím jsou fyzicky křehčí, málo dějové, motivy se opakují
- Kouzelný vrah - 1913-1924, za toto dílo získal Nobelovu cenu za literaturu (1929)
děj se odehrává ve švýcarském plicním sanatoriu, Mann byl inspirován zážitky své ženy Katie, která onemocněla tuberkulózou a dlouhodobě se léčila v plicním sanatoriu v Davosu
- Josef a bratři jeho - 1933-1942,
propracovaný biblický příběh (kniha Mojžíšova) do románové tetralogie. Mann zbavil biblický příběh o Josefovi všech mytických prvků, civilnil jej a dal mu humanistické vyznění
Tento román obsahuje 4 díly: Příběhy Jákobovy, Mladý Josef, Josef v Egyptě, Josef Živitel
- Doktor Faustus - 1947,
tento filosofický román je vrcholem jeho tvorby. Je inspirován Goethovým Faustem. Příběh vypráví profesor gymnázia Zeiblom o svém příteli, hudebním skladateli Adrianu Leverkuhnovi. Tento geniální skladatel je přesvědčen, že evropská kultura je v krizi. Proto je ochoten i přistoupit na smlouvu s ďáblem, jen když získá tvořivou schopnost. Jeho hudební díla jsou popřením předchozího vývoje a on nakonec zašílí. Na pozadí Leverkuhnovy tragédie se promítají politické dějiny Německa ve 20. století až do nacismu.

Povídky a novely:
- Malý pan Friedemann - 1897
- Tonio Kŕöger - 1903
- Smrt v Benátkách - 1912
- Mario a kouzelník - 1930, novela je obrazem davové psychózy, vyvolané demagogickým kejklířem