zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jeho otec František Miko je křesťanský akolyta, svou kultivovaností vyjímečná osobnost působící v západních Čechách. Po své matce Heleně Polivkové získal česko-německý původ.

Po absolvování strojního studia přešel do energetického průmyslu, kde působil v pozicích správy turbínové výroby elektřiny, kupříkladu v plzeňské Škodovce. Do této energetické oblasti se na čas vrátil v roce 2013, tentokrát to byla správa obnovitelných zdrojů energie.

V devadesátých letech působil v nevládních organizacích jako poradce politických otázek. Řídil také řadu občanských sdružení a významně se podílel na mezinárodní kooperaci českých, romských, německých a maďarských lidskoprávních organizací. Ve známost vešel excentrickým upozorňováním na porušování lidských práv menšin v České republice, zejména Romů. V okruhu tohoto působení byl častým vyslancem mezinárodních sympóziích, včetně Rady Evropy ve Štarsburku.

Od roku 2009 se také věnuje literatuře. Na přelomu roku 2015/2016 mu nakladatelství Petrklíč a Viking vydalo pět knih. Dosavadní žánry, kterým se autor věnuje jsou rozmanité, převládají však témata faktografické, převážně z období 2. světové války. Autor se nyní pokouší rozšířit svůj umělecký směr a přidává k rozepsaným žánrům i poezii

Dílo:
- Zdrogovaný Hitler, Petrklíč 2016
- Madridský kód, Viking 2015
- Ve službách SS proti Hitlerovi, Petrklíč 2015
- Manželé Goebbelsovi, Petrklíč 2015
- České milenky nacistů, Petrklíč 2015
- Anticikanismus v Čechách, Nová Forma 2009
- Sto romských osobností, Nová Forma 2009
- Skvrna Evropy, Tribun EU 2009

Václav Miko

46 let, dramatik, spisovatel, publicista, historik