Vladimír Klevis

prozaik

Narození:
5. února 1933
Úmrtí:
31. května 1998
Upravit profil
Vladimír Klevis je prozaik, autor povídek a novel. Vladimír Klevis se narodil v rodině lesního inženýra, který byl v době krize často bez práce. Matka, vyučená modistka, zůstala po narození syna v domácnosti. Dětství prožil Vladimír v...

Životopis

Vladimír Klevis je prozaik, autor povídek a novel.

Vladimír Klevis se narodil v rodině lesního inženýra, který byl v době krize často bez práce. Matka, vyučená modistka, zůstala po narození syna v domácnosti. Dětství prožil Vladimír v Dobrušce, válečná léta v Berlíně a poválečná léta v Josefově. Gymnázium navštěvoval v Jaroměři. Po přestěhování rodiny do Mariánských Lázní, ukončil studium maturitou v Plané. Poté učil na jednotřídkách v pohraničí a dálkově studoval pedagogickou školu. Studia však nedokončil, změnil zaměstnání a pracoval od roku 1958 v knižním obchodě v Plzni. V roce 1961 odešel do Prahy, kde získal místo kulturního redaktora v Zemědělských novinách, později v redakci Světa práce a v Literárním měsíčníku.

Od roku 1979 působil Vladimír Klevis jako dramaturg na Barrandově, později jako šéfredaktor časopisu Pionýr.

Dílo Vladimíra Klevise:

Vladimír Klevis se v některých svých prózách zaměřuje na dnešní mladé lidi a jejich hledání kladných životních hodnot a vlastního místa v životě. Soustřeďuje se v nich na různá prostředí a etické problémy:

Dnes v tomto měsíci a roce - 1961, novela o citovém dozrávání gymnazistů na brigádě na melioracích

Rafani - 1964, v satirické novele těžil zřejmě z autobiografie.

Zoufalství k večeři - 1967
Abiturienti - 1975
- oba povídkové soubory zaznamenávají příběhy lidí, kteří nejsou schopni čelit životnímu stereotypu

Toulavý čas - 1974, román o mladé čtveřici, kterou svedou dohromady společné výlety stařičkým automobilem. Román se odehrává v roce 1968.

>b>Alexandra - 1979, novela o dívce, která hledá životní naplnění v milostném vztahu a nakonec nachází sama sebe v životě na vesnici.

Pod střechou smrti naší - 1969, autorův pokus o modelovou prózu. Novela, v níž na postavách vraha a otce zavražděného Klevis rozebírá problematiku viny,pomsty i soucitu.

Komu svěrací kazajku - 1975, bizarní detektivní příběh z prostředí blázince.

Klevisovy prózy s protiválečnou tematikou:

A bůh byl hluchý - 1975, román ve dvou dějových liniích konfrontuje rozdílné životní pocity dvou generací a jejich rozdílný přístup k válečným událostem. Současný děj románu tvoří i milostné sblížení Jakuba a Dany. Válečná část románu vyšla přepracovaná pro mládež pod názvem Jakub a Ingrid - 1980.

Blues pro píšťalu z rákosu - 1976, děj novely je umístěn do Vietnamu v době války. Je to milostný příběh sestřeleného amerického letce a francouzské lékařky, jejich rozdílných přístupů k životu a k válce.

V prózách z posledních let se autor snaží zachytit mentalitu a životní postoj střední generace:

Stavitel snů - 1981, hrdina románu inženýr Petr Chval, rozvážný, schopný a čestný architekt, pracuje na moderní přestavbě Žižkova, k němuž ho váží vzpomínky z dětství.

Dravec - 1982, děj je posunut do roku 1999. Hlavní postava novely Robert Pražák se jako ředitel módního podniku budoucnosti projeví jako bezcharakterní kariérista a sobec, který si svým jednáním zaviní vlastní pád.

Vladimír Klevis napsal i prózy pro děti např. o prázdninových chlapeckých příbězích:
Setkání s Michaelou - 1978
Tábor na Zlatém potoce - 1980