zavřít
upravit profil

scénáristka, básnířka

narozena: 30. 4. 1930 Praha, Československo  † 24. 9. 2009 Praha, Česká republika

Upravit životopis

Životopis

Ljuba Štíplová je básnířka, scénáristka, autorka příhod postaviček legendárního Čtyřlístku a námětů k mnoha Večerníčkům. Je držitelkou ceny za celoživotní práci s dětskou knihou, kterou uděluje každý rok nakladatelství Albatros.

Ljuba Štíplová se narodila v Praze. Studovala na UMPRUM, obor sochařství, studia však nedokončila. Původně psala satiru především pro časopis Dikobraz. Dlouhá léta spolupracovala se Sluníčkem, kde vycházeli Atomíci. Téměř čtyřicet let vymýšlí příhody postaviček v Čtyřlístku.

Dílo Ljuby Štíplové:

Ljuba Štíplová vydávala publikace s básničkami:
Povídám, povídám neplechy
Příhody malého Kořínka

Je autorkou prvního českého Večerníčku s názvem>
Jak sluníčko rozdávalo stíny

druhý se jmenoval>
O poštovském panáčkovi.

První večerníčky režíroval Josef Lamka. Podílela se na mnoha televizních pořadech.

Čtyřlístek - od roku 1969 píše Ljuba Štíplová scénáře Čtyřlístku (komiks). Výtvarník Jaroslav Němeček si ho vymyslel původně pro své děti. Když vyšlo několik dílů a měly úspěch, rozhodl se pokračovat a nabídl spolupráci Štíplové, která trvá téměř čtyřicet let..

Čtyřlístek se přizpůsobuje době, postavičky telefonují z mobilů, fotí digitálními fotoaparáty, surfují na internetu. Jenom kuchyň Fifinky se nemění, protože je to kuchyň malířova dětství a tu si on nedá vzít.
Psát komiks není jednoduché, jak by se zdálo. Musí vyjít vtip, nesmí to být moc upovídané, v jednom okénku nemůže jedna postava mluvit dvakrát.

Každý díl Čtyřlístku má devět stran, proto je těžké udržet v činnosti všechny čtyři postavy. Děti jsou navíc velmi všímaví a přísní čtenáři.

Autorka má ráda večerníčky se živými zvířaty od Václava Chaloupka, jinak se jí zdá, že většina současných tvůrců se příliš ohlíží po vzorech ze západu.

Ljuba Štíplová

79 let, scénáristka, básnířka