Sinclair Lewis

prozaik

Narození:
7. února 1885
Úmrtí:
10. ledna 1951
Harry Sinclair Lewis byl americký prozaik, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Harry S. Lewis se narodil v rodině vesnického lékaře. Vystudoval univerzitu v Yale a již během studií si přivydělával novinařením a psaním povídek .Jako...

Životopis

Harry Sinclair Lewis byl americký prozaik, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Harry S. Lewis se narodil v rodině vesnického lékaře. Vystudoval univerzitu v Yale a již během studií si přivydělával novinařením a psaním povídek .Jako žurnalista poznal mnoho míst v USA a nakonec se usídlil v New Yorku. Začal se věnovat psaní románů.

Na sklonku života pobýval H. S. Lewis často v Evropě. V roce 1930 mu byla jako prvnímu Američanovi udělena Nobelova cena za literaturu, především za román Babbitt.

Dílo Harryho S. Lewise:

Harry S. Lewis napsal přes dvacet románů. Největší popularitu mu zajistily čtyři prózy z dvacátých let.

Hlavní třída – 1920. Próza zbořila představu o americkém maloměstě, jako zdravém jádru společnosti. Hlavní hrdinka se snaží vnést do maloměstského života trochu kultury na vyšší úrovni.Je však sama nerozhodná a nakonec podlehne a přizpůsobí se omezeným poměrům a pokryteckým hodnotám. Vydání knihy vzbudilo velký ohlas. Někteří autora odsoudili pro „zostouzení potomků starých rodů“, jiní ocenili výstižný satirický přístup ke středním vrstvám.

Babbitt – 1922, slavný román se zpočátku také setkal s protichůdným ohlasem, ale nakonec získal velkou popularitu a jméno Babitt vešlo do anglického slovníku pro označení šosáka.Na příkladu průměrného obchodníka, který se bouří proti zvyklostem prostředí, autor ukazuje, že zákonem života ve městě je přizpůsobivost a plutí s proudem.

Arrowsmith – 1925. Román ve kterém lékař a vědec Martin Arrowsmith, jde tvrdě za vědeckou pravdou. Atraktivní prostředí a nadnárodní lékařská tematika přispěly k mimořádnému ohlasu románu i ve světě. Lewis za něj získal i Pulitzerovu cenu, kterou si však nepřevzal z obav, aby její přijetí neovlivnilo jeho svobodu jako spisovatele.

Elmer Gantry – 1927. Román karikuje svět amerických církví a náboženských sekt včetně podvodníků, kteří zneužívají důvěru věřících.

Další romány:
Muž, který znal prezidenta – 1928, kratší humorná satira
Anna Vickersová – 1933, příběh sociální pracovnice, aktivní feministky
Umělecké dílo – 1934, román z prostředí hotelů
U nás se to stát nemůže – 1935, antifašistická utopie
Krev královská – 1947, román zaměřený proti rasismu

Některé Lewisovy romány se staly podkladem k dramatizaci.