Tennessee Williams

dramatik, básník, prozaik

Narození:
26. března 1911
Úmrtí:
25. února 1983
Tennessee Williams, vlastním jménem Thomas Lanier Williams, byl americký černošský dramatik, básník a prozaik, jedna z nejvýznamnějších představitelů moderního dramatu 20. století, příležitostný malíř. Tennesse Williams, potomek sicilských...

Životopis

Tennessee Williams, vlastním jménem Thomas Lanier Williams, byl americký černošský dramatik, básník a prozaik, jedna z nejvýznamnějších představitelů moderního dramatu 20. století, příležitostný malíř.

Tennesse Williams, potomek sicilských přistěhovalců, pocházel z rodiny obchodního cestujícího. Rodiče se často hádali a děti toto ustavičné napětí těžce snážely. Williams většinu svého dětství strávil u svých prarodičů z matčiny strany.

Vzdělání získal Tennessee Williams nejprve na střední škole ve St. Louis, poté začíná studovat žurnalistiku. Studia musel na jeden rok přerušit po psychickém kolapsu. Po ukončení studia odchází do Los Angeles a začíná používat jméno Tennessee Williams. Když ve svých osmnácti letech viděl v divadle Ibsenovu hru, rozhodl se, že bude dramatikem. Během hospodářské krize pracoval jako úředník a od roku 1938 žil v New Orleans.

Za drama Tramvaj do stanice touha získal Tenneessee Williams v roce 1948 Pulitzerovu cenu.

Po ztrátě svého dlouholetého životního přítele Franka Merla upadl T. Williams do těžké deprese. Měl velké problémy s alkoholismem, byl závislý na amfetaminech a barbiturátech. Zemřel na následky otravy alkoholem po těžcé pitce. Pochován je v St. Luis.

Dílo Tennessee Williamse:

Tennessee Williams ve svých dílech bravůrně odhaluje pravdu o intimitě našich životů, před kterou se zoufale ukrýváme. Celý zápas o člověčenství posvěcuje nesentimentálním soucitem a až něžnou láskou. Byl typickým americkým jižanem a jen díky němu si vydobyli spisovatelé a dramatici této oblasti výjimečné postavení v americké literatuře. T. Williams napsal 25 divadelních her a větší počet jednoaktovek.
Ve svých dílech čerpal T. Williams z doby svého dětství a mládí, zobrazoval život životních ztroskotanců, kteří museli čelit těžkým životním situacím a utíkali před skutečností do světa iluzí.

American Blues - 1939

Bitva andělů - 1940, hra známá také pod názvem Sestup Orfeův, jde o kombinaci dvou mýtů řeckého o Orfeovi a křesťanského o Kristovi. Obě postavy představuje Val Xavier, tulák s kytarou. Ten vstupuje do jižanského pekla pokrytecké morálky a rasismu, aby z něho zachránil Lady (Eurydiku). Ta za svůj vztah k Val Xavierovi a za vzpouru proti svému okolí zaplatí životem. Zastřelí ji manžel, když chce bránit Vala před lynčováním.

Skleněný zvěřinec - 1944, drama vyprávějící příběh zmrzačené dívky, která na krátkou dobu poznává cit lásky i když v podstatě koupený

Tramvaj do stanice touha - 1947, psychologické drama stárnoucí ženy, která čelí samotě a strachu ze stárnutí. Té se krutě zhroutí představy o minulosti, které vedou k sebeklamu. Jde o jeden z vrcholů amerického divadla 20. století. Bylo zfilmováno s Paulem Newmanem a Liz Taylorovou v hlavních rolích.

Léto a dým - 1947, příběh o lidském míjení se
Římské jaro paní Stoneové - 1950

Tetovaná růže - 1951, melodramatický komediální příběh, který zobrazuje vnitřní svět ženy, v němž spolu bojují smyslnost a rozumovost

Kočka na rozpálené plechové střeše - 1955, drama vyprávějící příběh ženy, která není schopna se vymanit ze složitých rodinných vztahů

Camino Real - 1953
Baby Doll - 1956

Sladké ptáče mládí - 1959, hrdinu hry vykastrují najatí lidé za to, ze před lety jako gigolo nakazil pohlavní chorobou dceru jižanského politického bosse

A Period Of Adjustment - 1960
Noc s leguánem - 1961
Slapstick Tragedy - 1966
In The Bar Of A Tokyo Hotel - 1969
Osm smrtelnic posedlých - 1974
Memoirs - 1975
Andrigyne, Mon Amour - 1977
A Lovely Sunday For Creve Coueur - 1978
Louka modrých dětí a jiné povídky - 1988, vydáno posmrtně
Anděl ve výklenku - 1995, vydáno posmrtně