Virginia Woolf

spisovatelka

Narození:
25. ledna 1882
Úmrtí:
28. března 1941
Anglická spisovatelka Virginie Wolfová se narodila 25.1.1882. Dětství prožila ve čtvrti u Britského muzea v Londýně. S literaturou přicházela do styku už jako malá, když jejího bratra Thobyho každý čtvrtek navštěvovali přátelé. Mezi nimi např....

Životopis

Anglická spisovatelka Virginie Wolfová se narodila 25.1.1882.

Dětství prožila ve čtvrti u Britského muzea v Londýně. S literaturou přicházela do styku už jako malá, když jejího bratra Thobyho každý čtvrtek navštěvovali přátelé. Mezi nimi např. politolog a spisovatel Leonard Woolf, ekonom Maynerd Keynes a malíř Walter Sickert. Na svých srazech diskutovali o literatuře a filozofii. Od roku 1909 se všichni scházeli v domě lady Ottoliny Morellové, kde morálně mírně zvlčeli.

První literární tvorbou Virginie byly příspěvky do ženské přílohy Guardiinu a literární kritiky. Podle jejích přátel působila Virginie, díky svým v obličeji jemně řezaným rysům, kouzelným dojmem.

Její život sužovala nervová choroba, možná schizofrenie. Tato její psychická porucha byla důsledkem jejího zneužívání bratrem.

V roce 1912 se Virginie po návratu z Ceylonu, provdala za Leonarda Woolfa, kterého velmi milovala, ale sex v manželství byl pro ni noční můrou. Její muž ji akceptoval, pomáhal jí znovu se postavit na nohy, po návratech z psychiatrické léčebny.

V roce 1917 manželé zakoupili tiskařský lis. Jejich nové nakladatelství neslo název Hogart Press. Prvním svazkem, který vysázeli, vytiskli a svázali, byly jejich dvě povídky. Leopard byl skvělým manažerem a díky tomu bylo nakladatelství úspěšné. Vydávali překlady ruských spisovatelů i avantgardní literaturu / Sveva, Rilka, Freuda a T.S.Eliota/.

Na začátku druhé světové války se Woolfová přestěhovala do svého domku na venkově. V roce 1941 u ní opět propukla psychická nemoc. Napsala Leonardovi dopis na rozloučenou a utopila se v řece Ouse.

Přátelé Virginie Woolfové tvrdili, že nepatřila do soudobého světa. Všichni byli nadšeni jejím ženským kouzlem,osobitostí i krásou. Kritici řadí Wolfovou mezi nejlepší spisovatelky 20. století. Díla Virginie Woolfové:
The voyage out / Cesta pryč/ - román, ve které si Woolfová kladla za cíl, použít nové výrazové formy.

Jacob´s Room / Jakubův pokoj/ -tímto románem si Virginie získala jistou pozici v literatuře.

Mrs. Daloway / Paní Dalowaová, 1925/ -zde píše autorka metodou „proudu vědomí“, která byla tehdy estetickou revolucí. Opouští konvenční vypravěčské tradice. Tímto románem se zařadila mezi klasiky moderny/ James Yoyce a Marcel Proust.

To the Lighthouse / K majáku/ -největší autorčina kniha.

Orlando -životopisná fantazie o přítelkyni Vitě Seville- Westové.

Tree Guineas / Tři gvineje/, Room of One´s Own / Vlastní pokoj/ - zde se Wolfová věnuje problémům žen.

Seznam děl:
The voyage out /Cesta pryč/, Jacob´s Room / Jakubův pokoj/, Mrs. Dalloway / Paní Dallowayová/, To the lighthouse / K majáku/, Orlando, Tree Guineas / Tři gvineje/