Zdeněk Šmíd

spisovatel, novinář, pedagog

Narození:
17. května 1937
Věk:
86 let
Upravit profil
Zdeněk Šmíd je autorem humoristických próz se sportovní a pedagogickou tematikou. Zdeněk Šmíd se narodil v rodině drobných zemědělců. Vystudoval gymnázium v Domažlicích a poté dvouletou Vyšší pedagogickou školu v Plzni. Dálkově vystudoval...

Životopis

Zdeněk Šmíd je autorem humoristických próz se sportovní a pedagogickou tematikou.

Zdeněk Šmíd se narodil v rodině drobných zemědělců. Vystudoval gymnázium v Domažlicích a poté dvouletou Vyšší pedagogickou školu v Plzni. Dálkově vystudoval bohemistiku na Filozofické fakultě UK. Působil jako učitel základních škol, později jako středoškolský profesor.

V roce 1986 Zdeněk Šmíd krátce pracoval jako redaktor Západočeského nakladatelství. V letech 1991 - 1996 působil v redakci plzeňské Nové pravdy, jinak se koncem osmdesátých let rozhodl pro svobodné povolání spisovatele. Natrvalo se usadil v Praze.

Dílo Zdeňka Šmída:

Zdeněk Šmíd začínal jako autor krátkých próz a především publicistických glos s pedagogickou a sportovní tematikou, jíž zůstal věrný i ve svých románech a novelách. Hlavními autorovými tematickými okruhy jsou však příroda, lesáctví a vodáctví.

Sbohem, Dicku - 1977, sociální román situovaný stejně jako řada Šmídových děl do krušnohorského pohraničí. Autorův debut.

Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii - 1979, první vodácká próza

Bystré, živé vyprávění si získalo značný zájem čtenářů, pokračuje u celé řady knížek z let osmdesátých:
Strašidla a krásné panny
Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách
Dudáci a vlčí hlavy
Nejlepší holka mého života aneb Miss Porta
- autor v knize zvěčnil atmosféru folkových slavností.

Autorovými knihami z let devadesátých a pozdějších jsou:
Jan, černý proutník
Předposlední trubadúr
Útok na vyvolenou
- napsáno 1982, vyd. 1995
Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou
Bubny Berberů aneb Proč bychom se nesušili
S kytarou v Antarktidě
Mé staré dobré Vary aneb Váš žoviální průvodce pitím a žitím
Za písní Severu aneb Proč bychom se neztratili


Už samy názvy ukazují vzájemné souvislosti těchto svazků, souvisejících i s autorovou trampskou aktivitou a jeho psaním folkových písní. Námětově se od nich liší prózy:
Lesk a bída
Čekání


Babinec - 1988, humoristický román čerpající z prostředí školní sborovny, které autor během svého učitelování důvěrně poznal.

Zdeněk Šmíd je jedním z nejoblíbenějších prozaiků mezi mladšími čtenáři, kteří oceňují akčnost, dějové zvraty, humor a vyprávění anekdotického rázu.