zavřít
upravit profil

spisovatel, divadelní, filmový a televizní dramatik a scenárista

narozen: 11. 2. 1917 Chicago, Illinois, USA  † 30. 1. 2007 Rancho Mirage, Kalifornie, USA

Upravit životopis

Životopis

Sidney Sheldon, vlastním jménem Sidney Schechtel, byl jeden z nejúspěšnějších amerických spisovatelů. Byl divadelní, filmový a televizní dramatik a scenárista, bestsellery začal psát až po padesátce.

Ve 30. letech 20. století se vydal do Hollywoodu. Nejdříve se živil úpravami cizích scénářů. Později začal psát vlastní scénáře k televizním seriálům a zábavným show. Jeho muzikály se často hrály na Brodwayi.

Sheldon pracoval tak, že nadiktoval denně sekretářce asi 50 stran, které pak druhý den upravoval. Materiál o 1200 až 1500 stránkách pak desetkrát až patnáctkrát přepisoval, což mu trvalo zhruba rok.

Sidney Sheldon získal divadelní cenu Tony. V roce 1947 dokonce získal nejvyšší ocenění - Oscara - za původní scénář k filmu The Bachelor and the Bobbysoxer. Rovněž je držitelem ocenění Emmy.

Více než 30 let byl ženatý s herečkou Jorjou Curtrightovou, která zemřela v roce 1985. V roce 1989 se oženil podruhé. Jeho dcera Mary Sheldonová je také spisovatelkou.

Sidney Sheldon zemřel v Kalifornii na zápal plic.

Dílo Sidney Sheldona:

Sheldon napsal celkem 18 románů, kterých se po celém světě prodalo více než 300 miliónů výtisků. Některé jeho romány se staly podkladem pro televizní filmy a seriály. Měl vlastní recept na úspěch - psal napínavé příběhy o zajímavých lidech v nebezpečných a snažil se tak udržet čtenáře do poslední chvíle v napětí. Psál tak, aby čtenář nemohl knihu odložit, aby po dočtení jedné kapitoly musel hned začít číst další.

Sideny Sheldon psá také o talentovaných a schopných ženách, které si ale zachovávají ženskost. To mu zajistilo oblibu u mnoha čtenářek. K ambicím Sheldona nebylo získávat uznání literárních kritiků, kteří ho také většinou neoceňovali.

Odvrácená strana půlnoci
Mistrovská hra
Akce Soudný den
Věř ve svého boha
Dokonalé plány

Moje druhé já - paměti, autor zde popisuje výrazné osobní úspěchy a vítězství, na druhé straně ale i dílčí prohry, omyly a tragické chyby. Autor líčí atraktivní prostředí filmových tvůrců okořeněné nevšedními historkami, jejichž protagonisty jsou slavné osobnosti, např. Richarda Burtona, Elizabeth Taylorovou, Franka Sinatru nebo Kirga Douglase.

Sidney Sheldon

89 let, spisovatel, divadelní, filmový a televizní dramatik a scenárista

Mohli by vás také zajímat…