Sidney Sheldon

spisovatel, divadelní, filmový a televizní dramatik a scenárista

Narození:
11. února 1917
Úmrtí:
30. ledna 2007
Sidney Sheldon, vlastním jménem Sidney Schechtel, byl jeden z nejúspěšnějších amerických spisovatelů. Byl divadelní, filmový a televizní dramatik a scenárista, bestsellery začal psát až po padesátce. Ve 30. letech 20. století se vydal do...

Životopis

Sidney Sheldon, vlastním jménem Sidney Schechtel, byl jeden z nejúspěšnějších amerických spisovatelů. Byl divadelní, filmový a televizní dramatik a scenárista, bestsellery začal psát až po padesátce.

Ve 30. letech 20. století se vydal do Hollywoodu. Nejdříve se živil úpravami cizích scénářů. Později začal psát vlastní scénáře k televizním seriálům a zábavným show. Jeho muzikály se často hrály na Brodwayi.

Sheldon pracoval tak, že nadiktoval denně sekretářce asi 50 stran, které pak druhý den upravoval. Materiál o 1200 až 1500 stránkách pak desetkrát až patnáctkrát přepisoval, což mu trvalo zhruba rok.

Sidney Sheldon získal divadelní cenu Tony. V roce 1947 dokonce získal nejvyšší ocenění - Oscara - za původní scénář k filmu The Bachelor and the Bobbysoxer. Rovněž je držitelem ocenění Emmy.

Více než 30 let byl ženatý s herečkou Jorjou Curtrightovou, která zemřela v roce 1985. V roce 1989 se oženil podruhé. Jeho dcera Mary Sheldonová je také spisovatelkou.

Sidney Sheldon zemřel v Kalifornii na zápal plic.

Dílo Sidney Sheldona:

Sheldon napsal celkem 18 románů, kterých se po celém světě prodalo více než 300 miliónů výtisků. Některé jeho romány se staly podkladem pro televizní filmy a seriály. Měl vlastní recept na úspěch - psal napínavé příběhy o zajímavých lidech v nebezpečných a snažil se tak udržet čtenáře do poslední chvíle v napětí. Psál tak, aby čtenář nemohl knihu odložit, aby po dočtení jedné kapitoly musel hned začít číst další.

Sideny Sheldon psá také o talentovaných a schopných ženách, které si ale zachovávají ženskost. To mu zajistilo oblibu u mnoha čtenářek. K ambicím Sheldona nebylo získávat uznání literárních kritiků, kteří ho také většinou neoceňovali.

Odvrácená strana půlnoci
Mistrovská hra
Akce Soudný den
Věř ve svého boha
Dokonalé plány

Moje druhé já - paměti, autor zde popisuje výrazné osobní úspěchy a vítězství, na druhé straně ale i dílčí prohry, omyly a tragické chyby. Autor líčí atraktivní prostředí filmových tvůrců okořeněné nevšedními historkami, jejichž protagonisty jsou slavné osobnosti, např. Richarda Burtona, Elizabeth Taylorovou, Franka Sinatru nebo Kirga Douglase.