Albert Camus

dramatik, spisovatel, filozof

Narození:
7. listopadu 1913
Úmrtí:
4. ledna 1960, důvod: Autonehoda
Albert Camus byl francouzský spisovatel, dramatik a filozof, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Albert Canus se narodil v rodině zemědělského dělníka ve francouzském Alžírsku. Zde vystudoval filozofii. Prošel různými povoláními, mj. založil...

Životopis

Albert Camus byl francouzský spisovatel, dramatik a filozof, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Albert Canus se narodil v rodině zemědělského dělníka ve francouzském Alžírsku. Zde vystudoval filozofii. Prošel různými povoláními, mj. založil divadelní skupinu, věnoval se literatuře a publistice. Byl levicového smýšlení, zastával se práv Arabů, kritizoval francouzský kolonialismus.

Po přesídlení do Paříže pracoval Albert Camus v deníku Paris Soir. Během 2. světové války se účastnil hnutí odporu, publikoval v ilegálním deníku Combat. Roku 1957 získal Nobelovu cenu za literaturu.

Albert Camus zemřel tragicky při autohavárii.

Dílo Alberta Camuse:

Literární tvorba Alberta Camuse je žánrově bohatá. Vedle tvorby publicistické a esejistické, napsal úspěšné romány a povídky, věnoval se i dramatické tvorbě. Spolu s Jean - Paulem Sartrem se stali uměleckými interprety existenciální filozofie.

Próza:
Cizinec - 1942, román, kterým autor zahájil svou úspěšnou literární dráhu. Uplatnil v něm svou filozofii absurdity lidské existence. Hrdina Meursault při rekapitulaci svého života před popravou dochází k závěru, že je cizincem v lidském kolektivu i ve svém vlastním životě.

Mor - 1947, román, v němž Camus využívá své zkušenosti z odboje. Zvýraznil princip lidské solidarity a aktivní boj k projevům zla.

Filozoficky jsou laděny :
Pád - 1956, román
Šťastná smrt - 1971, román
Exil a království - 1957, sbírka povídek

Mýtus o Sisyfovi - 1942, filozofický esej založený na teorii absurdity
Člověk revoltující - 1951, eseje zabývajíci se různými projevy lidské vzpoury

Dramatická tvorba:
Camus vynikl i jako dramatik.

Caligula - 1944, představuje římského císaře jako vražedného tyrana

Nedorozumění - 1944, v tomto dramatu chladnokrevně vraždí matka s dcerou. Jednou zavraždí omylem syna ( bratra ), protože ho při svém hrůzném činu nepoznaly. Po zjištění skutečnosti, kterou však berou jako nedorozumění, spáchají sebevraždu.

Stav obležení - 1948
Spravedliví - 1949

Vedle další tvorby překládal a adaptoval divadelní hry cizích autorů (Dostojevskij, Lope de Vega, Calderón).