Alexandra Berková

scénáristka, publicistka, prozaička, pedagožka

Narození:
2. července 1949
Úmrtí:
16. června 2008
Alexandra Berková je prozaička, autorka televizních inscenací. Alexandra Berková žila od dětství v Teplicích, maturovala na Uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově, vystudovala češtinu a výtvarnou výchovu na Filozofické fakultě...

Životopis

Alexandra Berková je prozaička, autorka televizních inscenací.

Alexandra Berková žila od dětství v Teplicích, maturovala na Uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově, vystudovala češtinu a výtvarnou výchovu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Po absolutoriu působila Alexandra Berková jako nakladatelka v nakladatelství Svoboda a Čes. Spisovatel. Od počátku 80. let se věnuje výhradně literatuře.

Od roku 2000 vede Alexandra Berková semináře tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého.

Dílo Alexandry Berkové:

Alexandra Berková ve své próze používala škálu výrazových, ale i významových prostředků s polohami nadsázky, grotesky, perzifláže i s osobitými jazykovými postupy připomínající hravost dada.

Knížka s červeným obalem – 1986, soubor povídek s jednou hlavní hrdinkou, která v řadě epizod prochází životem od dětství až po mateřství. Hrdinka je po všech stránkách svébytný tvor s autentickým postavením v životě.

Magorie aneb Příběh velké lásky – vydáno až v roce 1991. Próza je napsaná uvolněným jazykem, jejím ústředním motivem je „země pod placatým kamenem“. To může připomínat Československo po sovětské okupaci.

Utrpení mladého Všiváka – 1993, v této próze pracuje s četnými archaismy a výrazovými prostředky, které vytvářejí významové napětí díla.

Temná láska – 2000, výrazný příběh vzájemně se proplétajících manželských osudů.

Banální příběh – 2004, próza zfilmovaná pod názvem Zlatá brána.

Alexandra Berková je rovněž autorkou televizních her:
Dámská jízda – 1987

Televizní seriál o krizích partnerských vztahů:
Co teď a co potom? - pro knižní vydání jej zpracoval L. Dvořák v roce 1992

Berková je rovněž autorkou deseti televizních inscenací. V roce 1991 obdržela za novelu Magorie Cenu Egona Hostovského.