Arthur Hailey

spisovatel

Hodnocení na Kinobox.cz: 68%
Narození:
5. dubna 1920
Úmrtí:
24. listopadu 2004
Artur Hailey byl kanadský prozaik anglického původu. Artur Hailey se narodil v anglickém Lutonu. Ve čtrnácti letech, pro finanční problémy rodiny, musel opustit školu. Rodiče si nemohli dovolit platit jeho další vzdělání. Počátkem 2....

Životopis

Artur Hailey byl kanadský prozaik anglického původu.

Artur Hailey se narodil v anglickém Lutonu. Ve čtrnácti letech, pro finanční problémy rodiny, musel opustit školu. Rodiče si nemohli dovolit platit jeho další vzdělání.

Počátkem 2. světové války se Hailey přihlásil do birtské RAF, kde sloužil až do roku 1947. Téhož roku emigroval do Kanady a v roce 1952 získal kanadské občanství. Do roku 1956, kdy se stal profesionálním spisovatelem, měl různá zaměstnání, vedle kterých také psal.

Po úspěchu televizní hry Let do nebezpečí pro televizi CBC a románu Hotel se Artur Hailey odstěhoval nejprve do Kalifornie a v roce 1969 na Bahamy. Vedly ho k tomu i finanční důvody, neboť na amerických a kanadských daních z příjmu platil vysoké částky ze svého zisku.

Na Bahamách se Artur Hailey usídlil se svou ženou Sheilou v rezidenčním letovisku Lyford Cay na ostrově New Providence. Jeho žena o svém manželství napsala roku 1978 knihu Vzala jsem si bestsellera.

V posledních letech života trpěl Hailey zdravotními problémy a v roce 2004 na Bahamách zemřel.

Dílo Artura Haileye:

Artur Hailey byl jedním ze zakladatelů profesního románu. Psal napínavé romány z atraktivního prostředí, jež znal do nejmenších podrobností. Komerční úspěch jeho prací je výsledkem dovedného propojení fikce a faktu.

Každé téma své příští knihy Hailey důkladně studoval, což mu zabralo zhruba jeden rok, potom následovalo několik měsíců úprav a poté konečně vlastní psaní knihy. Tak důkladný výzkum dával jeho knihám realismus, který působil na čtenáře.

Po celém světě se prodalo přes 170 miliónů Haileyových knih ve více než čtyřiceti jazycích. Mnoho knih bylo zfilmováno, podle románu Hotel byl natočen televizní seriál.

Let do nebezpečí - 1958, Runway Zero-Eight, román líčí nouzovou situaci na palubě letadla
Konečná diagnoóza - 1959, The Final Diagnosis, z prostředí nemocnice
Ve vyšších sférách - 1960, In High Places, politika v době studené války

Hotel - 1965, před napsáním toho románu prostudoval Hailey spousty knih o hotelovém průmyslu

Letiště - 1968, Airport, strhující román z atraktivního prostředí fiktivního mezinárodního letiště ve státě Illinois se odehrává v průběhu jediné noci, kdy nad územím státu zuří několikahodinová sněhová bouře. Autor seznamuje čtenáře velmi detailně se zákulisím velkých letišť, s různými praktikami leteckých společnostíí i s technickými problémy letového provozu.

Kola - 1971, Wheels, děj románu se odehrává ve 20. století v americkém Detritu a zavádí nás do automobilového prostředí tzv. Velké trojky. Díky tomuto románu může čtenář nahlédnout do dílen, kde vznikají nové automobily. Poznáváme praktiky v autosalónech, sledujeme závody na rychlostním okruhu a život vysoce postavených lidí z automobilky i reklamní agentury. Autor neřeší pouze sociální problémy, ale také otázky týkající se budoucnosti a životního prostředí

Penězoměnci - 1975, The Moneychangers

Přetížení - 1979, Overload, román vypráví o situaci energetické krize v Kalifonii, popisuje americkou společnost, její zvyky, nemoci i myšlení. Děj se odehrává v prostředí elektrárny, soudů i tajemných teroristických úkrytech.

Účinný lék - 1984, Strong Medicine, románový příběh z prostředí farmaceutického průmyslu, mistrně vystavěný na konfrontaci světského honu za mamonem a lidského svědomí. Hailey touto knihou reagoval na autentické události, které před léty hýbaly celým světem: byl vynalezen lék Thalinomid, který se v různých zemích prodával pod rozličnými názvy a po něm se na světě rodily zdravotně postižené děti

Večerní zprávy - 1990, The Evening News, kvůli vzniku tohoto románu se Hailey ve svých 67 letech vydal do džungle v Peru za místními povstalci

Reportér - 1990
Detektiv - 1997