zavřít
Upravit životopis

Životopis

Astrid Lindgrenová byla švédská spisovatelka, autorka dětské literatury.

Astrid Lidgrenová se narodila jako dcera farmáře. Dětství a mládí prožila ve Vimmerby na jihu Švédska v kraji Smaaland.. Pracovala zprvu v redakci regionálních novin. V devatenácti letech odešla do Stockholmu. Zde absolvovala školu pro sekretářky a dostala práci v advokátní kanceláři. Později se provdala a starala se o dvě děti. Vyprávěla jim vymyšlené pohádky, které si postupně zapisovala a tak se z ní stala spisovatelka.

Ještě za svého života se Astrid Lindgrenová stala uznávanou spisovatelkou. V roce 1958 jí byla udělena Medaile H. Ch. Andersena, v roce 1967 byla založena Cena Astrid Lindgrenové. Od její smrti je každoročně udělována cena za dětskou literaturu "Na paměť Astrid Lindgrenové".

Dílo Astrid Lindgrenové:

Ve svých knihách se Astrid Lindgrenová věnovala různým tématům dětského světa, konfliktu mezi dobrem a zlem, zbabělostí a statečností, a to z pozice dnešního dítěte. Napsala i řadu divadelních a filmových scénářů. Podle jejích knih bylo natočeno přes čtyřicet filmů. Její knihy byly přeloženy do šesti desítek jazyků.

Kromě knih pro děti psala Astrid Lindgrenová i romány, povídky, divadelní hry, scénáře a vydala několik zpěvníků.

Pipi Dlouhá Punčocha - 1945, světově proslulé dílo , které bylo zfilmované. Hrdinka knihy zaznamenává svět dospělých ze svého dětského pohledu, zesměšňuje jeho pokrytectví, je představitelkou touhy dítěte revoltovat a uplatnit také svou vůli.

Úspěch knihy Pipi Dlouhá Punčocha přiměl autorku k pokračování příběhů této originální dívky:
Pipi se nalodí - 1946
Pipi Dlouhá Punčocha v Tichomoří - 1948

Příběhy ze života inspirované vlastním dětstvím :
Děti z Bullerbynu - 1947
Madynka - 1960
My z ostrova Saltkrákan - 1964

Další díla:
Detektvní příběhy: série knih o Kalle Blomkvistovi - 1946 - 53

Emil Neplecha - 1963 - 70, crazy komedie
Skřítek Nils Karlsson - 1949, dobrodružný pohádkový příběh

Ronja, dcera loupežníka - 1981, ve stylu loupežnického románu zachycuje obecné generační problémy

Bratři Lví srdce - 1973, kniha přibližuje pojem smrti

Karkulín ze střechy - 1955 - 68, proslulá trilogie o malém tlouštíkovi s vrtulkou na zádech a obdařeném všemožnými zlozvyky dětí i dospělých.

Astrid Lindgrenová

94 let, spisovatelka