Beatrix Potter

spisovatelka, ilustrátorka

Hodnocení na Kinobox.cz: 68%
Narození:
28. července 1866
Úmrtí:
22. prosince 1943
Beatrix Potterová se narodila v roce 1866 v Bolton Gardens, Kensingtonu, v té době klidné a listnaté čtvrti Londýna. Oba její rodiče pocházeli z bohatých rodin, nové „střední“ třídy, která získala svůj majetek během průmyslové revoluce. Její otec...

Životopis

Beatrix Potterová se narodila v roce 1866 v Bolton Gardens, Kensingtonu, v té době klidné a listnaté čtvrti Londýna. Oba její rodiče pocházeli z bohatých rodin, nové „střední“ třídy, která získala svůj majetek během průmyslové revoluce. Její otec Rupert byl advokátem, ale vedl klidný život, své dny trávil v klubu s přáteli, umělci a politiky. Život její matky Heleny se točil kolem čajových sešlostí s přítelkyněmi a vedení domácnosti a personálu domu. Beatrix měla o šest let mladšího bratra, Bertrama. Navzdory věkovému rozdílu byli blízkými přáteli a sdíleli společnou lásku k venkovu, zvířatům a kreslení.

Beatrix byla vychována ve způsobech příslušejících její společenské třídě viktoriánské doby. V dětství se o ni starala chůva a doma ji vyučovaly guvernantky. Naštěstí ji rodiče podporovali v rozvoji jejích uměleckých vloh a byli tolerantní k jejímu nadšení pro přírodní historii. Brali ji do uměleckých galerií a na výstavy, platili jí hodiny kreslení. Mezitím si ona a Bertram schovávali všechny druhy domácích mazlíčků v učebně v podkroví domu, včetně králíků, myší, ještěrek, mloků, hadů, netopýrů a žab. Děti studovaly a kreslily tato stvoření s vědeckou přesností. Každé léto Beatrixin otec, který rád rybařil a fotil, najal na tři měsíce ve Skotsku nebo v Lake District veliký dům a zde měla Beatrix volnost zkoumat krajinu a rostliny a zvířata v jejich přirozeném prostředí.

Jakmile byla její formální výuka ukončena, očekávalo se, že jako každá mladá dívka zůstane doma s rodiči. Ona se zaměstnávala svými malbami a studiem přírodní historie. Zvláště se zajímala o studium a průzkum hub. Nicméně pro ni jako amatéra a ženu bylo obtížné se zařadit do světa vědy tehdejší doby a nakonec ustoupila ze záměru brát svoji práci vážně. Místo toho se jí s pomocí bratra podařilo začít prodávat své obrázky zvířat na pohlednice a knižní ilustrace.

Beatrix byla vždy šťastná, když mohla využít svých uměleckých dovedností k pobavení mladých přátel. Její poslední guvernantka, Annie Mooreová, se vdala a měla rodinu. I když se odstěhovala pryč z Londýna, Beatrix jí posílala pro děti nádherné ilustrované dopisy plné anekdot o jejích zvířátcích. V září 1893 byla Beatrix na prázdninách v Perthshire, ve Skotsku, a nejstaršímu z Mooreových dětí poslala speciální dopis – příběh o jejím králíčkovi Petrovi, který byl nemocný a potřeboval rozveselit. Tento příběh se později stal námětem její první knihy The Tale of Peter Rabbit.

O několik let později poslala rukopis své knihy nejméně šesti vydavatelům, ale žádný ho nepřijal, a tak se rozhodla knihu vydat sama. V prosinci 1901 byla kniha soukromě vytištěna v nákladu 250 výtisků, které Beatrix prodala svým kamarádům a známým. Kniha se tak líbila, že musela objednat dotisk.

Úspěch knihy povzbudil Beatrix aby věřila, že stále má šanci najít komerčního vydavatele, který by si knihu převzal. Frederic Warne & Co., jedna z firem, které předchozí rok odmítli její rukopis, souhlasila, že tuto nabídku znovu zváží a rozhodla se, že tento projekt přijme, pokud bude Beatrix ochotna celou knihu překreslit do barev.

Knížka The Tale of Peter Rabbit byla vydána v říjnu 1902 a okamžitě se stala bestsellerem. Všech 8 000 kopií prvního nákladu se prodalo jen díky objednávkám, které přišly ještě před samotným vydáním knihy, a do konce roku se vytisklo 28 000 knih.

Frederic Warne & Co. samozřejmě chtěli více knih od své nové spisovatelky a Beatrix byla šťastná za tento závazek. Během následujících tří let napsala a ilustrovala sedm dalších příběhů a všechny byly čtenáři přijaty stejně nadšeně. Stala se tak nejlépe prodávanou spisovatelkou tohoto vydavatelství.

Firmu v té době vedli tři bratři, synové původního zakladatele. Beatrix se spřátelila s celou rodinou. Navštěvovala jejich dům a děti starších bratrů a velmi dobře vycházela s jejich sestrou Millie. Nejbližší vztah však měla k nejmladšímu z bratrů, Normanovi, který byl jejím editorem. Spolu pracovali na rozvoji jejích knih a ona oceňovala jeho radu a uznání. V červenci 1905 požádal Beatrix o ruku a navzdory odporu jejích rodičů, kteří považovali vydavatele za „obchodníka“ a proto i za nevhodného partnera pro svoji dceru, se Beatrix rozhodla jeho nabídku přijmout. Bohužel ke sňatku nikdy nedošlo. Norman onemocněl leukémií a pár týdnů po jejich zasnoubení zemřel.

Tato tragédie Beatrix zdrtila. Začátkem onoho roku zakoupila ze svých úspor farmu Hill Top v Lake District. Po Normanově smrti strávila co možná nejdelší dobu ve svém novém domově a útěchou jí byla práce kolem domu a na jejích knihách.

Po několik následujících roků pokračovala ve vydávání nových titulů. V roce 1913 se zamilovala do advokáta Williama Heelise a po jejich sňatku se Beatrix usadila v Lake District natrvalo a psaní a kreslení postupně ustoupilo její nové kariéře – ovčí farmářce a ochránkyni přírody. Začala spolupracovat s organizací National Trust (organizace, která spravuje většinu kulturně historických památek v UK, pozn. SPI). S manželovou pomocí pokračovala ve skupování farem a dalšího majetku a když v roce 1943 zemřela ve věku 77 let, vlastnila 4 000 akrů půdy Lake District, kterou přenechala National Trust, aby ji zachovala ve prospěch dalších generací. Jejím odkazem pro děti celého světa je série 23 krátkých příběhů známých jako The Original Peter Rabbit Books.