Bertolt Brecht

dramatik, spisovatel, divadelní teoretik a režisér, básník a prozaik

Narození:
10. února 1898
Úmrtí:
14. srpna 1956
Bertolt Brecht byl německý spisovatel, dramatik, divadelní teoretik a režisér, básník a prozaik. Bertolt Brecht studoval medicínu a přírodní vědy. Po skončení studia se ale věnoval především dramatické a dramaturgické činnosti. Nejprve v...

Životopis

Bertolt Brecht byl německý spisovatel, dramatik, divadelní teoretik a režisér, básník a prozaik.

Bertolt Brecht studoval medicínu a přírodní vědy. Po skončení studia se ale věnoval především dramatické a dramaturgické činnosti. Nejprve v Mnichově, od roku 1924 v Berlíně. Po převzetí moci nacisty v roce 1933 musel pro své komunistické přesvědčení emigrovat. Válku prožil převážně v Kalifornii.

V roce 1947 se Bertolt Brecht vrátil do tehdejší NDR, kde v Berlíně založil se svou ženou slavné divadlo Berliner Ensemble.

Dílo Bertolta Brechta:

Bertolt Brecht se již jako student na gymnáziu projevoval jako básník. Jeho básně byly ovlivněny expresionismem a díly francouzských symbolistů.
Psal milostnou a přírodní lyriku, satirické básně i žánrové balady. Často je opatřoval melodií. Tyto tzv. songy se staly součástí i jeho dramat.

Dramata:
Dramata tvoří těžisko tvorby Bertolta Brechta. Jeho přínosem je tzv. epické divadlo. Divák se v něm stává aktivním spoluúčastníkem. Děj je komentován, doprovázen hudbou, songy, filmovými produkcemi, využívá i výtvarných prostředků např. tabulí s nápisy.
Všechny tyto prostředky mají apelovat na rozum a vytvářet poučení.

Žebrácká opera - 1928, zpracovaná podle dvou předloh, anglickéŽebrácké opery Johna Gaye a Ballady Francois Villona. K velké popularitě díla přispěly i songy s hudbou Kurta Weilla, z nichž nejznámější je Mackie Messer.

Nejvýznamější další díla vytvořil Brecht v emigraci. Jsou zaměřena proti válce a fašismu:
Kulatolebí a špičatolebí - 1933, drama je koncipováno na základě podobenství
Pušky paní Carrarové - 1937, jednoaktovka čerpající z autorových osobních zkušeností ze španělské občanské války
Život Galileiho - 1938 - 39, řeší otázku odpovědnosti vůdce vůči lidu

Matka Kuráž a její děti s podtitulem Kronika z třicetileté války - 1939. V tomto dramatu plně uplatnil autor principy epického divadla. Její jednotlivé epizody spojuje titulní postava a její putování. Markytánka Anna, zvaná Kuráž, chce vydělat na válce, ale draze za to zaplatí. Přijde o své děti i majetek.

Strach a bída Třetí říše - 1938, ukazuje, že za velikostí Třetí říše se ve skutečnosti schovává strach a bída většiny obyvatelstva.
Zadržitelný vzestup Artura Uie - 1941, parodickou formou popisuje, jak Hitler a jeho komplicové se dostali k moci.
Kavkazský křídový kruh - 1945, poslední autorovo exilové dílo.

Z prozaického díla jsou známé:
Kalendářové historky - 1949
Historky o panu Keunerovi - 1930 - 1958

Bertolt Brecht ovlivnil svými názory o divadle řadu současných dramatiků.