zavřít
upravit profil

překladatelka, publicistka, autorka poezie

narozena: 7. 8. 1921 Praha, Československo  † 22. 8. 2014 None

Upravit životopis

Životopis

Bohumila Grögerová je publicistka, překladatelka a především autorka poezie, od padesátých let dlouholetá spoluautorka s Josefem Hiršalem. V dubnu roku 2009 při udílení cen Magnesia Litera v pražském Stavovském divadle se její básnická sbírka Rukopis stala knihou roku. Její rukopis dokončila téměř nevidomá. Zároveň se stala absolutní vítězkou.

Bohumila Grögerová maturovala v roce 1940 a po odborné nástavbě pracovala jako sekretářka. Na pražské Filozofické fakultě studovala češtinu a ruštinu, studia ale nedokončila.
Jako dokumentaristka pracovala několik let v nakladatelství Naše vojsko. Z politických důvodů musela z místa odejít a byla zařazena mezi ineditní autory. Působila jako redaktorka Ústředí vědeckých, technických a ekonomických informací. Přispívala časopisecky do Plamene, Literárních novin, Tváře, Sešitů aj.

Dílo Bohumily Grögerové:

Literární tvorba Bohumily Grögerové je spojena s „experimentální poezií“ a osobně s Josefem Hiršalem, s nímž začala spolupracovat v padesátých letech.

Slovo, písmo, akce, hlas – K estetice kultury technického věku – 1967. Sborník studií, esejů a statí o experimentální poezii, který přeložili spolu s J. Hiršalem.

JOB – BOJ – 1968, je spoluautorkou reprezentativního svazku experimentální poezie.

Další spolupráce obou autorů vyústila v triptych Trojcestí:
Preludium
Mlýn
Kolotoč
– vydaný na konci 70. let v samizdatu, jinak v roce 1991. V tomto triptychu se již autoři odklánějí od původní koncepce, tak jako v memoriálovém díle:
Let, let – samizdat 1987 – 88, později 1993 – 94.

Bohumila Grögerová je autorkou knih:
Zivilisationsschemata – 1970, česky Meanndry – 1996
Branka z pantů – 1968, autorčina nejvýraznější próza s autobiografickými prvky.

Pro děti:
O podivné záhadě na poštovním úřadě
Co se slovy všechno poví


Grögerová se uplatňovala i v oblasti organizačního života experimentální poezie, při pořádání výstav, sympozií, mezinárodních akcí aj. Je autorkou řady překladů a několika rozhlasových pořadů spolu s J. Hiršalem.

Bohumila Grögerová

93 let, překladatelka, publicistka, autorka poezie