Abraham „Bram“ Stoker byl irský hororový spisovatel, jeho nejznámějším dílem je román Dracula. Bram Stoker se narodil v Dublinském Clontarfu jako třetí ze sedmi dětí Charlotty a Abrahama Stokerových. Téměř do svých osmi let jej...

Životopis

Abraham „Bram“ Stoker byl irský hororový spisovatel, jeho nejznámějším dílem je román Dracula.

Bram Stoker se narodil v Dublinském Clontarfu jako třetí ze sedmi dětí Charlotty a Abrahama Stokerových. Téměř do svých osmi let jej neidentifikovaná choroba držela na lůžku a bránila mu jak chodit, tak třeba i jen stát. Údajně mu matka v této době vyprávěla lidové příběhy a keltské mýty. Tato choroba a bezmoc byly traumatizující zkušeností znatelnou v jeho dílech – například jako dlouhotrvající spánek a vzkříšení z mrtvých v Drakulovi. Lékaři nepovažovali za zázrak jen jeho chorobu, ale také jeho uzdravení. Po něm začal žít normálním životem a dokonce se stal atletem a fotbalovou hvězdou na místní Dublinské univerzitě, kde studoval historii, literaturu a fyziku na Trinity College. Byl prezidentem tamní filosofické společnosti a auditorem společnosti historické.

I přestože se již od mládí chtěl stát spisovatelem, nakonec nastoupil na úřednické místo na Dublinském hradě. Tato kariéra jej však nijak neuspokojovala a tak začal také pracovat jako novinář a divadelní kritik. Jeho zájem o divadlo vedl k dlouholetému přátelství s hercem Henrym Irvingem. V této době také napsal své první dílo: Duties of Clerks of Petty Sessions in Ireland: Collected Works of Bram Stoker, vydané však až v roce 1879. Publikoval své první povídky he Crystal Cup (1872), The Chain of Destiny (1875) a The Spectre of Doom (1880).

Stoker se roku 1878 oženil s Florencí Balcomovou, tehdejší přítelkyní Oscara Wilda. Věří se, že právě kvůli tomuto sňatku opustil Wilde Irsko. Bram se svou ženou se pak přestěhovali do Londýna, kde v roce 1878 doporučil Henry Irving Bramovi práci hereckého manažera v London's Lyceum Theatre. Tam zůstal po 27 let. Rok po přestěhování se Stokerovým narodil syn Noel. Díky svému přátelství s Irvingem se Stoker dostal do londýnské vyšší společnosti, kde se setkal s malířem Jamesem McNeilem Whistlerem a s Arthurem Conanem Doylem.

Roku 1882 vydal Stoker svou první knihu Under the Sunset a román The Snake's Pass v roce 1890. Zároveň se začal připravovat na svůj další román, kterým byl Dracula vydaný v roce 1897. Po Irvingově smrti roku 1905 pokračoval Stoker v psaní a mimo jiné vydal The Jewel of Seven Stars (1903), Personal Reminiscences of Henry Irving (1906), a The Lair of the White Worm (1911). Stoker zemřel v roce 1912.

Dílo Brama Stokera
Romány
- The Primrose Path, 1875
- The Snake's Pass, 1890
- The Watter's Mou' , 1895
- The Shoulder of Shasta, 1895
- Dracula, 1897
- Miss Betty, 1898
- The Mystery of the Sea, 1902
- The Jewel of Seven Stars, 1903
- The Man, 1905
- Lady Athlyne, 1908
- Snowbound: The Record of a Theatrical Touring Party, 1908
- The Lady of the Shroud, 1909
- Lair of the White Worm, 1911

Sbírky povídek
1. Under the Sunset, 1881
- Under the Sunset
- The Rose Prince
- The Invisible Giant
- The Shadow Builder
- How 7 Went Mad
- Lies and Lilies
- The Castle of the King
- The Wondrous Child
2. Dracula's Guest, 1914 – vydala posmrtně Florence Stokerová
- Dracula's Guest
- The Judge's House
- The Gipsy Prophecy
- The Coming of Abel Behenna
- The Burial of the Rats
- A Dream of Red Hands
- Crooken Sands
- The Secret of the Growing Gold

Povídky
- Bridal of Dead – alternativní konec The Jewel of Seven Stars)
- Buried Treasures
- The Chain of Destiny
- The Crystal Cup
- The Dualitists; or, The Death Doom of the Double Born
- The Fate of Fenella
- The Gombeen Man
- In the Valley of the Shadow
- The Man from Shorrox'
- Midnight Tales
- The Red Stockade
- The Seer

Biografie
- Personal Reminiscences of Henry Irving, 1906

Jiné
- The Duties of Clerks of Petty Sessions in Ireland, 1879
- A Glimpse of America, 1886
- Famous Impostors,1910