Charles Kingsley

prozaik

Narození:
12. června 1819
Úmrtí:
23. ledna 1875
Upravit profil
Charles Kingsley byl anglický prozaik, autor historických a sociálních románů a fantastické literatury pro děti a mládež. Charles Kingsley studoval na univerzitách v Londýně a v Cambridgi. Poté od roku 1844 působil jako anglikánský rektor v...

Životopis

Charles Kingsley byl anglický prozaik, autor historických a sociálních románů a fantastické literatury pro děti a mládež.

Charles Kingsley studoval na univerzitách v Londýně a v Cambridgi. Poté od roku 1844 působil jako anglikánský rektor v Eversley. Během 60. let 19. století přednášel historii v Cambridgi. Příčinu společenských problémů viděl v odklonu lidí od náboženské víry. Hlásal myšlenky křesťanského socialismu.

Dílo Charlese Kingsleye:

Myšlenky křesťanské obrody se objevují ve dvou sociálních románech Charlese Kingsleye:
Yeast - 1848 (Kvas)

Alton Locke Tailor and Poet – 1850 (Alton Locke, krejčí a básník, č. jako Pták bouřlivák – 1926). Populární román, jehož děj vychází ze skutečné události a z osudů básníka T. Coopera.

Historické romány:
Hypatia – 1853 (č. 1895 – 96)
Westward Ho! – 1855 (Na západ!, č. Vzhůru přes oceán – 1980)

Pro děti a mládež:
The Heroes – 1856 (Hrdinové, č. Řecké báje – 1910, Báje o Perseovi – 1928). Zpracování antické Mytologie pro mládež.

Kingsley byl jedním z nejvýznamnějších klasiků fantastické literatury pro děti a mládež.

The Water Babies – 1863 (Vodní děti, česky jako Vodňátka, Tomáškova dobrodružství nebo 1946 Pohádka o vodňátkách). Významný fantastický román pro děti, mravoučný fantastický příběh vychází z myšlenek křesťanského socialismu. Vyvolal diskusi o využívání dětské práce a přispěl k zákazu využívání dětí v kominické profesi. Malý kominíček Tom, hlavní hrdina románu, je obětí svého zlého šéfa. Vysvobození nalezne, když skočí do řeky a stane se vodním dítětem. Na cestě k moři zažije mnohá dobrodružství. Kniha byla několikrát adaptována pro film a divadlo. V nezkrácené verzi byla oblíbená i u dospělých čtenářů.