Christopher Marlowe

dramatik, básník

Narození:
23. února 1564
Úmrtí:
30. března 1593
Christopher Marlowe byl anglický dramatik a básník. O životě Christophera Marlowa je známo velmi málo. Byl to člověk bouřlivé povahy a ateista, jehož život ukončil vrah. Za svůj krátký život toho Christopher Marlowe stihl mnoho. Byl členem...

Životopis

Christopher Marlowe byl anglický dramatik a básník.

O životě Christophera Marlowa je známo velmi málo. Byl to člověk bouřlivé povahy a ateista, jehož život ukončil vrah. Za svůj krátký život toho Christopher Marlowe stihl mnoho. Byl členem tajného spolku soustředěného kolem sira Waltera Raleigha. O členech tohoto spolku se proslýchalo, že nemají daleko k černokněžnictví a satanistickým praktikám. Stal se špiónem ve službách Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Za jeho předčasnou násilnou smrtí v hospodské bitce stály pravděpodobně politické důvody.

Dílo Christophera Marlowa:

Autor mnoha divadelních her. Psal blankversem – jde o deseti nebo jedenácti stopý, nerýmovaný jamb. Položil základy literární angličtiny a básnického jazyka. Byl jedním ze zakladatelů slavné éry alžbětinského dramatu. Stal se mistrem zápletky, dialogu a psychologie postav.Vytvořil typ tragického hrdiny toužícího po poznání, kterého hubí jeho vlastní vášnivost a ctižádost. Své vzory přebíral od Shakespeara. Někteří odborníci se domnívají, že ve skutečnosti on byl autorem některých divadelních her připisovaných Shakespearovi.

Tragická historie o doktoru Faustovi – The tragical history od doctor Faustus, divadelní drama, jde o první dramatické zpracování středověké faustovské legendy. Z této hry těžili tak protikladní tvůrci jako lidoví loutkaři, např. Matěj Kopecký, nebo J. W. von Goethe, který svým Faustem vytvořil největší básnicko-filozofické drama světové literatury.

Žid z Malty
Tamerlán Veliký
Edvard II.