Cormac McCarthy

scénárista, prozaik

Narození:
20. července 1933
Věk:
91 let
Upravit profil
Cormac McCarthy je americký prozaik, dramatik a scenárista, majitel mnoha ocenění za svá díla, nositel Pulitzerovy ceny za literaturu. Cormac McCarthy se narodil v početné rodině v Providence. Je třetí ze šesti dětí. Jeho otec byl úspěšný...

Životopis

Cormac McCarthy je americký prozaik, dramatik a scenárista, majitel mnoha ocenění za svá díla, nositel Pulitzerovy ceny za literaturu.

Cormac McCarthy se narodil v početné rodině v Providence. Je třetí ze šesti dětí. Jeho otec byl úspěšný právník. V roce 1937 se celá rodina přestěhovala do Knoxville v Tennesee. V Knoxville navštěvoval katolickou Knoxville High School.

Univerzitu of Tennessee McCarthy opustil a nastoupil do USA Air Force, kde působil čtyři roky, z toho dva roky na Aljašce, kde se pořádala rozhlasová show. V roce 1957 se vrátil na univerzitu, ale nedokončil ji, odešel bez titulu, oženil se se spolužačkou a společně se synem Cullenem se přestěhovali do Chicaga. Jeho manželství však brzy skončilo a on se vrátil do Sevier County v Tennesse.

Při pobytu na lodi do Irska se seznámil se zpěvačkou Anne DeLisle, oddáni byli v Anglii v roce 1966.
McCarthy získal od Rockefellerovy nadace grant, který použil na cestu kolem jižní Evropy. Poté se vrátil do Ameriky.

V roce 1969 se rodina přestěhovala do Lousville, ale po deseti letech McCarthy ženu opustil a usadil se v El Paso v Texasu. Nyní žije v Tesque v Novém Mexiku se svou třetí ženou a synem Johnem. Je stále aktivní v akademické obci Santa Fe a tráví většinu času v Santa Fe Institute, který založil jeho přítel, fyzik Murray Gell – Mann. Říká, že nezná mnoho spisovatelů, ale rád se pohybuje mezi vědci.

Dílo Cormaca McCarthyo:

Cormac McCarthy je ve svých dílech až brutální ale jeho násilné scény nejsou samoúčelné. Jeho postavy jsou odsouzeny k tmu být věčně na cestách, které celkem bez výjimky vedou do pekel Dobro prohraje a přežijí jen ti, kteří ztělesňují zlo.

Krvavý poledník – 1985, historický western o dobývání amerického Zépadu. V době svého vydání příliš nezaujal ale po letech se stal klasickým dílem. Tento román čerpající ze skutečných událostí poloviny devatenáctého století, bývá označován za katalog násilí a krveprolití. Protože zaujal i filmaře, je na rok 2009 naplánovaná jeho filmová premiéra.

Hraniční trilogie:

Všichni krásní koně – 1992, za tento román, který je prvním dílem Hraniční trilogie, získal autor v roce 1993 Národní knižní cenu i Národní cenu literární kritiky. Tím se zařadil mezi špičku nejlepších amerických prozaiků. Román je protipólem akčních velkoměstských zalidněných a upovídaných příběhů. V roce 1949, ve zdánlivě neaktuální době, uteřou šestnáctiletý John Grady Cole a jeho kamarád Lacy Rawlins na koních ze svého domova v Texasu a vydají se do Mexika. Po cestě se k nim přidá ještě jeden o něco mladší kluk a všichni tři jedou přes poušť, vstříc svému dospělému věku, každý po svém. Morální i romantický hrdina – John Grady Cole, dospívající chlapec, si na cestě k dospělosti vyzkouší roli kamaráda, otce i milence.
Kniha představuje ten druh prózy, který má v americké literatuře dlouhou a pevnou tradici – román zasvěcení.

Hranice – 1997. Děj románu zavádí čtenáře na jih Spojených států a v Mexiku před druhou světovou válkou. Dva dospívající bratři překračují pomyslný práh dospělosti. Oba hrdinové jsou pevně spjatí s přírodou, jejími odvěkými rytmy, snaží se ve jménu dobra bojovat se zlem. Chtějí pomstít vraždu svých rodičů. Příběh má silný filosofický náboj, ale dá se číst i jako western. Kniha volně navazuje na román Všichni krásní koně a je tak druhou částí tzv. Hraniční trilogie.

Tahle země není pro starý – 2005, román, podle něhož byl natočen čtyřoskarový film.Dílo je žánrově označované za "morální thriller". Jde o netradiční detektivní příběh ve stylu "noir" z texasko-mexické hranice, který se ve svém průběhu plní policistovými meditacemi na téma láska, krev a občanská povinnost. Muž najde šťastnou náhodou na poušti v tašce velkou finanční hotovost, která pochází z války drogových gangů. Od té chvíle ho i s jeho manželkou začne pronásledovat ten, kterému peníze patřily. Všem třem je na stopě celkem stoicky uvažující šerif - těm dvěma chce život zachránit, třetího dopadnout.

Další romány:
Cesta - román, který se od jiných liší tím, že kromě hladu, mrazu a smrti na konci příběhu se objevuje jiskřička naděje. Román Cesta se odehrává ve světě sežehnutém neznámou katastrofou. Otec se synem putují zimní krajinou a bojí se každého náznaku, že nejsou sami, kdo přežil. Od posledních lidí totiž rozhodně nemohou čekat nic dobrého. Dvojici drží při životě jen to, co uveze jejich nákupní vozík a co občas najdou v prázdných domech. Jejich cílem je mořské pobřeží, ale i tam se samozřejmě ukáže, že naděje už neexistuje. Román byl zfilmován. Za tento román autor obdržel v roce 2007 Pulitzerovu cenu.

The Orchard Keeper – 1965
Dítě Boží – 1974
Města v kraji – 1998

Zahradníkův syn – 1977, scénář ke stejnojmennému filmu. McCarthy byl přítomen po celou dobu natáčení a dokonce s režisérem Pearcem absolvoval i casting.
Film se odehrává v Granitevillu v Jižní Karolíně v letech 1874 až 1876. Historický snímek je založený na skutečné události – Jamese Gregga, syna nedávno zesnulého majitele místní přádelny bavlny, zastřelil syn jeho zaměstnance, Robert McEvoy. Ve filmu se snažila rodina Greggových vytvořit komunitu, ve které dělníci získají bydlení a základní sociální zabezpečení. Za to se od nich očekává, že svým chlebodárcům nabídnou ochotně a levně nejen svou pracovní sílu, ale také loajalitu. K tomu, aby se dělníci cítili jako doma, přispívaly i sady, zahrady a skleníky. Ty vybudovali Jamesovi předkové. Jenže James už je odmítá financovat, a tak i zahradník McEvoy končí jako všichni ostatní u továrního stroje. Jeho syn Robert přišel v mládí o nohu. Přestal lidem důvěřovat, i příslušníkům vlastní rodiny. Odjel z města a vrátil se do rodného města až po dvou letech, když se dozvěděl o těžké nemoci své matky.