Dagmar Bakalová

básnířka

Narození:
22. listopadu 1942
Věk:
81 let
Upravit profil
Dagmar Bakalová je básnířka a pedagožka. Dagmar Bakalová, rozená Zettelová, po studiu na gymnáziu v Opavě, vystudovala obor učitelství národních škol na Pedagogické fakultě v Ostravě, poté v postgraduálním studiu obor čeština (1976). Krátkou...

Životopis

Dagmar Bakalová je básnířka a pedagožka.

Dagmar Bakalová, rozená Zettelová, po studiu na gymnáziu v Opavě, vystudovala obor učitelství národních škol na Pedagogické fakultě v Ostravě, poté v postgraduálním studiu obor čeština (1976). Krátkou dobu učila na školách v Opavě.

Od roku 1964 pracovala Dagmar Bakalová v Českém Těšíně ve Vlastivědném muzeu a v Ostravě v Krajském středisku památkové péče a ochrany přírody. V roce 1967 se vrátila k učitelskému povolání, od roku 1992 učila na Strojní a uměleckoprůmyslové škole v Opavě.

Dílo Dagmary Bakalové:

Dagmar Bakalová se prezentovala na literárních večerech, publikovala v časopisech Tvar a Romano Kurko.

Poezie:
Karneval v zimě – 1997, knižní debut básnické sbírky. Obsahuje třináct básnických skladeb, které se tematicky zaměřují na zimní roční období, vánoční a novoroční svátky, lidská přání a tužby. Těžiště díla ale zůstává v karnevalosti životních rolí, které z člověka dělají někdy andělskou bytost, jindy ďábelského démona.

Romance – 1999, básnická sbírka je inspirována romantikou života romské komunity, pro níž je příznačná touha dálek.

Bloudíme – 2000, sbírka básní, v níž autorka poukazuje na šílenství a chaos závěru století.