Darrena O'Shaughnessey, též známý pod pseudonymem Darren Shan je irský spisovatel fantasy a hororu. Podle svého pseudonymu pojmenoval i hlavního hrdinu svého 12. dílného hororu Darren Shan. V České repulice vyšlo už 11 dílů a 12. čeká na...

Životopis

Darrena O'Shaughnessey, též známý pod pseudonymem Darren Shan je irský spisovatel fantasy a hororu. Podle svého pseudonymu pojmenoval i hlavního hrdinu svého 12. dílného hororu Darren Shan. V České repulice vyšlo už 11 dílů a 12. čeká na přeložení.

Narodil se 2. července 1972 v Londýně. Když měl 6 let, přestěhoval se se svými rodiči a mladším bratrem do irského do města Litmerick, kde doteď žije. Po vystudování základní a střední školy, odjel zpět do Londýna studovat sociologii a angličtinu na Roehampton University.

Zpočátku pracoval televizní společnosti v Litmericku, ale jen pár let poté se rozhodl stát spisovatelem. Svůj první psací stroj si koupil, když mu bylo čtrnáct a psal krátké povídky, komiksy a knihy, které však nikdy nedokončil. V patnácti přišel jeho první úspěch, kdy získal druhé místo v soutěži pro rádio Telefís Éireann s černou komedií nazývanou A Day in Morgue.

Všechny jeho počáteční knížky psal pro dospělé, myslel si že psaní pro děti je sice hezký nápad do budoucnosti, ale knížky pro dospělé byly jeho hlavní cíl. První průlom byl v knížce Ayuamarca, která byla vydána v únoru 1999, ale moc dobře se neprodávala.

Poté napsal první dětskou knihu Cirque Du Freak, což ho vyhouplo mezi nejlépe prodávané autory a tak začal ságu Darren Shan, kterou po pěti letech dokončil dvanáctou knihou. Po Darren Shanovi začal vydávat novou sérii Demonata.

Roku 2006 byli jeho knížky na prodej v 20 zemích a více než 30 jazycích. Stal se dětským bestsellerem v USA, Velké Británii, Irsku, Holandsku, Norsku a mnoha dalších zemích.

Dílo Darrena O'Shaughnesseyho
U nás v ČR je z jeho produkce známa pouze sága o Darren Shanovi:

- Darren Shan a Madame Okta (Cirque Du Freak)
- Upírův pomocník (The Vampire's Assistant)
- Krvavé chodby (Tunnels of Blood)
- Upíří hora (Vampire Mountain)
- Zkoušky smrti (Trials of Death)
- Upíří kníže (The Vampire Prince)
- Lovci soumraku (Hunters of the Dusk)
- Spojenci noci (Allies of the Night)
- Zabijáci Úsvitu (Killers of the Dawn)
- Jezero Duší (The Lake of Souls)
- Pán stínů (Lord of the Shadows)
- (Sons of Destiny)

Dále napsal mnoho krátkých příběhů, ale především jeho nová sága Demonata.