Dylan Thomas

spisovatel, básník

Hodnocení na Kinobox.cz: ?
Narození:
27. října 1914
Úmrtí:
9. listopadu 1953
Dylan Marlais Thomas byl britský básník a spisovatel velšského původu, píšící anglicky. Narodil se ve waleském pobřežním městě Swansea, v domě čp. 5 na Cwmdonkin Drive, v rodině učitele Davida Thomase a Florence Hannah Thomasové. Po školní...

Životopis

Dylan Marlais Thomas byl britský básník a spisovatel velšského původu, píšící anglicky. Narodil se ve waleském pobřežním městě Swansea, v domě čp. 5 na Cwmdonkin Drive, v rodině učitele Davida Thomase a Florence Hannah Thomasové. Po školní docházce se v roce 1930 stal reportérem místního listu. Poesii se věnoval již od dětství a v roce 1934 publikoval sbírku básní 18 Poems. Ačkoliv byl často řazen mezi britské surrealisty, spíše vytvořil vlastní vysoce poetický básnický styl, založený na bohaté obrazivosti a využití tradic velšských národních bardů, ačkoliv jeho tvorba využívala i postupů modernismu.

Thomas byl známý i svou expresívní recitací, kterou předjímal moderní postupy recitace poesie, takže kromě tradičních sbírek básní se zachovaly i nahrávky jeho vlastního přednesu básní. V roce 1946, kdy vyšla sbírka básní Deaths and Entrances překročil Dylan význam pouze pro oblast Velké Británie, kde již od roku 1934 zaujímal jedno z nejdůležitějších míst mezi básníky, a stal se celosvětově významným anglickojazyčným básníkem. Podnikl až do své smrti několik turné do USA, kde recitoval svou poesii. Na jednom z nich v roce 1953 zemřel.

Osobní a rodinný život
Dylan Thomas se v roce 1937 oženil s tanečnicí irského původu Caitlin McNamarovou, a měl s ní několik dětí - syny Llewelyna (1939) a Colum Garana (1949) a dceru Aeronwy (1943). Život rodiny nebyl příliš šťastný, kvůli hádkám a sporům mezi manžely, jakož i kvůli Dylanovu notorickému alkoholismu.

Dílo Dylana Thomase

Básnické sbírky
- 18 Poems (1934)
- 25 Poems (1936)
- Deaths and Entrances (1946)

Drama
- Under Milk Wood (1953), původně rozhlasová hra

Próza
- Portrait of an Artist as Young Dog (1940), sbírka povídek, česky pod názvem Portrét umělce jako štěněte.