Evan Hunter

scénárista, romanopisec, autor detektivních příběhů

Narození:
15. října 1926
Úmrtí:
6. července 2005
Evan Hunter, pseudonym pro detektivní žánr Ed Mc Bain, byl americký spisovatel, romanopisec, autor detektivních příběhů, scenárista. Evan Hunter se narodil jako Salvatore Lombino v rodině italských přistěhovalců. Po studiu na střední škole...

Životopis

Evan Hunter, pseudonym pro detektivní žánr Ed Mc Bain, byl americký spisovatel, romanopisec, autor detektivních příběhů, scenárista.

Evan Hunter se narodil jako Salvatore Lombino v rodině italských přistěhovalců. Po studiu na střední škole byl odveden k americkému námořnictvu. Po válce vystudoval na Hunter Colege jako bakalář svobodných umění.

Evan Hunter prošel řadou zaměstnání, velkým přínosem pro něho bylo působení na odborné střední škole a později v literární agentuře.

Když se rozhodl pro spisovatelskou dráhu, změnil si Evan Hunter své jméno. Byl přesvědčen, že jako autor s italským původem by u nakladatelů neuspěl. Detektivní tvorbu vydával pod pseudonymem Ed Mc Bain.

Dílo Evana Huntera:

Díla Evana Huntera se týkají problémů současného života a vyznačují se ostrou sociální kritikou. Ve svých detektivkách se soustřeďuje na předvedení práce moderního pátracího oddělení.

Romány:

Džungle před tabulí - 1954, román v němž autor využil svých raných učitelských zkušeností. Otevřeně v něm vylíčil brutální, šokující poměry na americké střední škole. Román měl velký ohlas, podnítil diskusi o americkém školství a stal se předlohou pro film.

I další romány se týkají současných problémů ve společnosti:
Druhý konec - 1956
Jako neznámí se potkáváme - 1958
Matky a dcery - 1961
Papírový drak - 1966 a další.

Detektivní žánr:
Druhou oblastí Hunterovy tvorby jsou detektivky. Ty podepisoval zásadně pseudonymem Ed Mc Bain. Vytvořil v nich fiktivní prostředí 87. policejního revíru ve fiktivním městě Isola, typického moderního velkoměsta. Mc Bainovy detektivky jsou situovány do života různých vrstev Američanů 20. století. Na rozdíl většiny klasických detektivních románů není v jeho dílech postava velkého detektiva. Steve Carella, detektiv italského původu, je sice inteligentní a výborný policista, ale jeho výsledky v pátrání závisí na týmové práci a moderních prostředcích.

Z jeho padesáti detektivních příběhů jsou nejznámější :
Zabiják - 1956
Profesionál - 1957
Koho zvolil vrah - 1958
Zub za zub - 1958
Sekera - 1964
Panenka - 1965
Osmdesát milionů očí - 1966

Hunter psal i scénáře např. k Hitchcockovu hororu Ptáci. Řada jeho detektivních příběhů se stala podkladem pro filmové a televizní zpracování.