zavřít
Upravit životopis

Životopis

Frank Herbert byl americký spisovatel, který se proslavil zejména svým románem Duna.

Frank Herbert se narodil v Tacomě ve státě Washington a vystudoval University of Washington v Seattlu. Byl člověkem mnoha řemesel. Živil se jako reportér, redaktor, profesionální fotograf a kameraman, komentoval pro lokální rádiové stanice, jezdil na moře jako lovec ústřic a dělal instruktora pro přežití v džungli.

Dílo Franka Herberta
Jako autor se uvedl v v časopise Startling Stories svou povídkou Hledáte něco? Pak následovalo asi dvacet dalších povídek a později Herbert vydal svůj první román:
- Drak v moři

Další romány
- Zelený mozek
- Směr: Prázdnota
- Heisenbergovy oči
- Tvůrci nebes
- Santarožská bariéra
- Stvořitelé Boha
- Hellstormská kronika
- Duna - 1965 tento román mu přinesl opravdový úspěch vydáním románu . Přesněji to bylo tak, že nejprve vyšla v magazínu Analog první část s názvem Svět Duny a díky zájmu čtenářů příběh pokračoval jako Prorok Duny. V knižním vydání se autor rozhodl oba díly spojit a nazvat stručně Duna. Vyprávění o pouštní planetě Arrakis s naprostým nedostatkem vody a jediným známým nalezištěm zvláštního koření, které má moc prodloužit lidský život a které poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti, měl u čtenářů ohromný ohlas. Podle románu vzniklo několik filmů. Například v roce 1984 natočil jedno ze zpracování režisér David Lynch. Duna byla také zpracována jako televizní seriál.

Původní příběh pak Frank Herbert rozvinul v dalších pěti pokračováních
- Spasitel Duny
- Děti Duny
- Božský imperátor Duny
- Kacíři Duny
- Kapitula: Duna

Mohli by vás také zajímat…