František Běhounek

spisovatel a fyzik

Narození:
28. října 1898
Úmrtí:
1. ledna 1973
Upravit profil
František Běhounek, autor dobrodružných a vědeckofantastických knih pro mládež, literatury faktu a odborných publikací, se narodil 28. října 1898 v Praze. Pocházel z rodiny strojního zámečníka. Po maturitě na pražské reálce studoval Běhounek...

Životopis

František Běhounek, autor dobrodružných a vědeckofantastických knih pro mládež, literatury faktu a odborných publikací, se narodil 28. října 1898 v Praze. Pocházel z rodiny strojního zámečníka.

Po maturitě na pražské reálce studoval Běhounek matematiku a fyziku na Přírodovědné fakultě UK a jako stipendista v Paříži u Marie Curie-Sklodowské.

František Běhounek se jako odborník podílel na zkoumání kosmického záření u dvou výprav do Arktidy, a to v letech 1926 a 1928. Po ztroskotání Nobilovy expedice prožil 7 týdnů na ledové kře. Byl prvním Čechem, který pronikl na Severní pól.

Po návratu domů působil František Běhounek jako vysokoškolský pedagog a vedoucí pracovník vědeckých a výzkumných radiologických institucí a projektů. Byl členem několika zahraničních ústavů a od roku 1956 expertem ministerstva zahraničí v UNESCO a OSN.

František Běhounek zemřel 1. ledna 1973 v Karlových Varech.

Dílo Františka Běhounka

Převážná část Běhounkova literárního díla je určena mládeži, vychází z vědeckých objevů a skutečných událostí. Přístupnou formou vysvětluje přírodovědné a historické poznatky. Jeho tvorba je žánrově různorodá.

Jednotícím prvkem všech Běhounkových knih je víra v člověka a jeho schopnosti v lidskou odvahu a v humanistické poslání vědy.

Významná byla i Běhounkova spolupráce s časopisy pro mládež, s televizí a rozhlasem.

Literární tvorba:
- Trosečníci na ledové kře – 1928 – debut čerpající z dramatických zážitků na severním pólu

Literatura faktu:
- Lidé a póly – 1941
- Mořeplavci a objevitelé – 1941

Cestopisy:
- Fregata pluje kolem světa – 1942
- Na sever od Zambezi – 1947

Detektivní žánr:
- Případ detektiva Hrona – 1947

Sci-fi:
- Akce L - 1956
- Robinsoni vesmíru – 1958
- Projekt Scavenger - 1961