zavřít
Upravit životopis

Životopis

František Flos byl učitel, dramatik, spisovatel a překladatel, spolu s Eduardem Štorchem je považován za zakladatele české dobrodružné literatury pro mládež.

František Flos byl původní profesí byl učitel, vyučoval češtinu, dějepis a zeměpis, později se stal školním inspektorem. Většinu svého života žil v Týnci nad Labem.

Dílo Františka Flose:

František Flos byl představitelem žánrového realismu. Do literatury vstoupil poměrně pozdě, až někdy kolem roku 1900. Psal barvitě a do svých příběhů vkládal morální poučení, která příznivě působila na dětskou duši. Používal mnoho pseudonymů - Filip Kos, F. Konopka, Pěnkava, Brabec, Vrabec, Strnad a další.

František Flos psal zpočátku humorné črty a povídky,, později i romány a hry z vesnického a maloměstského života. Zásadní byl však jeho přínos pro dětskou literaturu. Jeho romány a povídky byly situovány do exotického prostředí Brazílie, Konga, povodí Nilu nebo Střední Ameriky. Dobrodružný děj kombinoval s přírodopisnými, zeměpisnými a národopisnými poznatky. Napsal také řadu veseloher pro děti.

Šlechetné slunce - 1917
Ohně na horách - 1917

Plavčík Frantík - 1919, povídka, vyznamenána cenou Učitelského nakladatelství
Lovci orchidejí I-III - 1920

Strýcův odkaz - 1926
Supové Atlasu - 1929
Z pralesů Konga - 1932
V bažinách argentinských - 1933
Albatros - 1935
Nad Tichým oceánem - 1938
Taje afrických pralesů - 1941
Za pokladem - 1946
Pod sluncem rovníkovým - trilogie, román byl zfilmován

Lovci kožišin - 1948, dobrodružný román odehrávající se především na zasněženém severu Kanady

Na Modrém Nilu - vydáno posmrtně 1969

František Flos

96 let, dramatik, učitel, spisovatel a překladatel