František Omelka

učitel češtiny a zeměpisu a autor knih pro mládež

Narození:
19. srpna 1904
Úmrtí:
23. července 1960
Upravit profil
František Omelka byl autorem knih pro mládež, učitelem zeměpisu a češtiny. Svá díla překládal i do esperanta. František Omelka se narodil ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Po studiu na gymnáziu v Uherském Hradišti složil doplňovací...

Životopis

František Omelka byl autorem knih pro mládež, učitelem zeměpisu a češtiny. Svá díla překládal i do esperanta.

František Omelka se narodil ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Po studiu na gymnáziu v Uherském Hradišti složil doplňovací maturitu na učitelském ústavu v Přerově.

František Omelka učil se svou ženou Františkou Omelkovou na různých místech na Zlínsku. On i jeho manželka přispívali povídkami do mnohých časopisů.

Po 2. světové válce pracoval František Omelka jako krajský metodik českého jazyka a získal titul vzorný učitel. V roce 2000 mu bylo uděleno čestné občanství města Otrokovic in memoriam.

Dílo Františka Omelky:

Povídky Františka Omelky vydával někdy pod vlastním jménem, jinky pod pseudonymem Rabatin. Výtvarně je doprovázeli různí ilustrátoři, mezi nimi i Zdeněk Butian a Jaromír Vraštil.

Štafeta - 1946, nejúspěšnější Omelkova kniha, která vyšla také nizozemsky, islandsky, anglicky, německy a esperanto. Popisuje skutečnou událost z roku 1925. V aljašském městě Nome propukla v zimních měsících epidemie záškrtu. Díky velkých mrazům nemohla letadla dopravit sérum. Pět statečných mužů vytvořilo štafetu a se psím spřežením každý z nich urazil asi 100 km mezi nejbližšími městy. S nasazením vlastních životů zachránili životy mnoha lidí, především pak dětí. Autor tímto dílem oslavil hrdiství lidí, kteří byli ochotni se obětovat za jiné během 2. světové války.

Velký admirál - vydáno posmrtně v roce 1976, román ve dvou dílech popisuje život Fernaa Magalhaese, který v letech 1519 - 1521 uskutečnil jako první plavbu kolem světa a při níž sám zahynul. První díl popisuje dětství, dospívání a mládí známého mořeplavce, druhý pak samotnou plavbu.

Pomoc příjde z hor - 1948, povídka, děj se odehrává těsně po válce. Mladý francouzský důstojník žijící v Římě se z novinové zprávy dozvídá, že v Paříži je souzen jeho přítel, vynálezce nového kulometu. Tento kulomet francouzské ministerstvo obrany odmítlo. Za 2. světové války se zjistilo, že sestřelená německá stíhačka byla tímto kulometem vybavena. Vynálezce byl obviněn, že svůj vynález prodal nepříteli a hrozil mu trest smrti. Francouzský důstojník se rozhodne svědčit ve prospěch svého přítele a letí nejbližším letadlem do Paříže. Letadlo však ztroskotá na alpském ledovci. Radista ještě odvysílá prosbu o pomoc. Mezi cestujícími jsou ranění, nemají dostatek potravin ani léků. Všichni se snaží pomáhat raněným a nemocným. Po týdnu jsou ztroskotanci objeveni záchrannou četou. Důstojník se stačí na poslední chvíli dostavit před pařížský soud a zachránit svého přítele před rozsudkem smrti.

Blesky nad Beskydami - román věnovaný autorovým synovcům, kteří jako dospívající chlapci bojovali za 2. světové války v řadách partyzánů v beskydských horách a v boji proti fašistům zahynuli. Román popisuje partyzánský život šestnáctiletých mladíků, kteří utekli do hor k partyzánům a teprve ve svých jednadvaceti letech se vrátili do normálního života.

Před 2. světovou válkou napsal František Omelka několik chlapeckých příběhů:

Vlci proti Mustangům - 1940, dvě chlapecké skupiny - Vlci a Mustangové - si vlastní prací vydělaly peníze, za které nakoupily stany a o prázdninách vyrazily za dobrodružstvím. Vlci obsadili ostrov uprostřed řeky, Mustangové se usadili pod nedalekou zříceninou hradu. Obě skupiny si prováděly řadu zlomyslností. Spojila je však povodeň, kdy si obě party pomáhaly v boji o život.

Tondova dobrodružství - cesta patnáctiletého Tondy Ratajského za strýcem. Cesta vede nejdříve do Itálie, odtud pak do Tunisu a pokračuje přes zrádnou Saharu. Zde se Tondovi podaří překazit domorodcům přepadnout karavanu, sám málem příjde o život.

Cykly povídek ze života slováckých venkovských dětí, které se ocitly v nebezpečných situacích:
Hore dědinů - 1935
Nebezpečí láká

Komňanský hrdina - 1938, historické povídky z moravskoslovenského pomezí

Pasáček Ali - převyprávění středověkého příběhu z Iránu. Malý chlapec Ali příjde při výbuchu sopky o rodiče. Ujme se ho lakomý strýc a využívá ho jako levnou pracovní sílu. Jednou v lese potká Ali krále, který zabloudil při lovu. Král si všimne neobyčejné chlapcovy bystrosti a bere ho s sebou do hlavního města. V dospělosti se Ali stává strážcem státního pokladu. Dvořané by poklad rádi rozkradli, ale naráží na Aliho poctivost. Když starý král zemřel, namluvili dvořané jeho synovi, že strážce pokladu je zloděj. Alimu se podaří toto nařčení vyvrátit a mladý král ho přijímá jako svého osobního přítele.

Začalo to v III. A - poválečná kniha popisuje boj několika čtrnáctiletých školáků proti opisování a podvádění ve škole. Dospělí jim vysvětlili, že opisováním škodí pouze sami sobě a svým spolužákům. Nic se nenaučí a budou se muset spoléhat jen na to, že jejich problémy bude řešit někdo jiný.

Pedagogické spisy pro učitele:
Pedagogický takt
Výchova mravních citů
Studijní literární cesta
Práce třídního učitele
Základní vědomosti a individuální přístup k žákům
Bojoval jsem proti opisování
Zasloužilá učitelka Božena Hůlová
Jak vyučujeme mluvnici a pravopisu