Franz Werfel

dramatik, prozaik

Narození:
10. září 1890
Úmrtí:
27. srpna 1945
Franz Werfel byl spisovatel a dramatik. Do kategorie „český spisovatel“ patří jen málo. Franz Werfel se narodil v Praze, kde strávil jen své dětství a dobu studií. Jeho otec byl bohatým židovským továrníkem. Velký vliv na něj měla jeho česká...

Životopis

Franz Werfel byl spisovatel a dramatik. Do kategorie „český spisovatel“ patří jen málo.

Franz Werfel se narodil v Praze, kde strávil jen své dětství a dobu studií. Jeho otec byl bohatým židovským továrníkem. Velký vliv na něj měla jeho česká chůva, zbožná křesťanka Barbora Šimůnková. Ta ho již jako malého brávala s sebou do katolického kostela. S otcem pak chodíval do synagogy. Toto spojení židovství a katolicismu v něm zanechalo silný dojem a vytvořilo celoživotní přesvědčení, že obě náboženství jsou jen dvě podoby téže víry.
Později napsal o své chůvě román.

Jako žák a student nebyl nijak vynikající, učení ho nebavilo, propadal a často střídal školy. Nejraději se pohyboval ve společnosti německých literátů v kavárně Arco. Maturitu složil s velkými obtížemi. Krátce nato debutoval knihou expresionických básní, která způsobila senzaci a Werfel byl oslavován jako jeden z pilířů expresionismu.

V roce 1912 odešel Werfel k zasilatelské firmě do Hamburku a pak jako lektor do lipského nakladatelství Kurta Wolffa. Po vypuknutí 1. světové války narukoval na haličskou frontu. Po čase se mu podařilo dostat do Vídně, do tiskového oddělení.

V roce 1929 se Franz Werfel oženil s Almou Mahlerovou a toto bouřlivé manželství vydrželo až do spisovatelovy smrti.

Když v roce 1938 obsadil Hitler Rakousko, byl Werfel na Capri a mohl odejít do Francie. Tam ale nenašel bezpečí a v roce 1940 prchal pěšky přes Pyreneje do Španělska a odtud do USA. Cesta ho vedla přes poutní městečko Lurdy, kde údajně slíbil světici sv. Bernadettě, že o ní napíše román, pokud se do USA dostane živ a zdráv. To také splnil.

Poslední roky života strávil spisovatel v Kalifornii. Dočkal se i konce války, ale v srpnu 1945 podlehl těžkému infarktu.

Dílo Franze Werfela:

Der Weltfreund – 1911, č. Přítel světa, kniha expresionických básní, která velebila lidské bratrství.

Později se Werfel prosazoval hlavně jako prozaik a dramatik:

Próza:
Barbara: oder die Frömmigkeit – 1929, č. Barbora aneb Zbožnost – autobiografický román ve kterém „postavil pomník“ své chůvě Bábí

Nicht der Möder, der Ermordete ist Schuldig – 1919, č. Ne vrah, zavražděný je vinen – první autorův velký příběh

Der Tod des Kleinbürgers – 1928, č. Smrt maloměśťáka – slavná novela
Verdi – 1924, životopisný román
Der Abiturienttntag – 1928, č. Sjezd abiturientů

Die Vierzig Tage des Musa Dagh – 1933, č. Čtyřicet dnů. Příběh hrdinského povstání Arménů proti Turkům a jeho krvavé potlačení. Vyzněl jako autorova monumentální výzva k lidskosti.

Das Lied von Bernadette – 1941, č. Píseň o Bernadettě. Tento román patří k nejlepším autorovým dílům.

Der Stern der Ungeborenen – 1946, č. Hvězda nezrozených. Filozofická sci – fi vydaná po autorově smrti. Autor v ní vyslal své zázračně oživené já do vzdálené budoucnosti.

Drama:
Der Spiegelmensch – 1921, č. Zrcadlový člověk. Hojně hrané drama se zabývalo pokušením člověka vidět v sobě Boha.

Jacobowsky und der Oberst – 1944, č. Jacobovsky a plukovník. Autor zde mistrovsky ztvárnil zážitky ze svého útěku.