George Eliot

spisovatelka

Narození:
22. listopadu 1819
Úmrtí:
22. prosince 1880
Georgie Eliotová , vl. jm. Mary Ann Švandová se narodila 22.11.1819 v Anglii, jako dcera panského správce a stavitele. Eliotová byla nucena vydávat své romány pod mužským pseudonymem George Eliot. Jejím manželem se stal spisovatel a Goethův...

Životopis

Georgie Eliotová , vl. jm. Mary Ann Švandová se narodila 22.11.1819 v Anglii, jako dcera panského správce a stavitele. Eliotová byla nucena vydávat své romány pod mužským pseudonymem George Eliot. Jejím manželem se stal spisovatel a Goethův životopisec Georgie Henry Lewes. Jejich vztah byl pokládán za velmi divoký. Georgie zemřel a Eloitová se v roce 1878 znovu provdala za svého dlouholetého přítele J. Waltera Grosse.

První její prací byly překlady německých filozofů F. Strausse a Ludwiga Feuerbacha, o kterých se tenkrát velmi diskutovalo.

Eliotová procestovala velkou část Evropy. V roce 1851 přijala místo kritičky v londýnských novinách Westmister Review. Její muž Lewes se jí snažil přimět k tomu, aby se pokusila psát beletrii. Poslechla ho a vydala v časopise Blackwood Magazín svůj první román, který obdivoval i Charles Dickens. Tušil, že autorem tohoto románu je žena.

Spisovateů Henry James nemohl pochopit, že tak nenápadná žena, může psát výpravné a propracované romány. Eliotová používala ve svých dílech řadu postav různých charakterů, vynikala vypravěčským uměním a citlivě vnímala sociální změny tehdejší doby.

Georgie Eliotová zemřela 22.12.1880 v Londýně.
Díla Georgie Eliotové:
The Sad Fortunes of the Reverend Amos Barton / Zlý osud reverenda Amose Bartona/ -autorčin první velmi úspěšný román

Adam Bede /1859/ -melodramatický román s detailně realistickým dějem.

The Mell on the Floss / Mlýn na řece Floss/ -dílo, které znamenalo rozdělení viktoriánského společenského románu.

Middlemarch /midlmarč, 1872/ -autorčino nejslavnější dílo, v němž popisuje život menšího anglického města a snaží se přesvědčivě popsat psychologii postav.

Seznam děl:
The Sad Fortunes of the Reverend Amos Barton / Zlý osu reverenda Amose Bertona/, Adam Bede /1859/, The Mell on the Floss /Mlýn na řece Floss/,Middlemarch /1872/