Georges Feydeau

dramatik

Narození:
8. prosince 1862
Úmrtí:
5. června 1921
Upravit profil
Georges Feydeau byl francouzský dramatik. Pro své velké úspěchy byl nazýván „králem vaudevillu“. Georges Feydeau se narodil v rodině spisovatele Ernesta Feydeaua. Již od dětství projevoval zájem o divadlo, první hru napsal ve čtrnácti letech....

Životopis

Georges Feydeau byl francouzský dramatik. Pro své velké úspěchy byl nazýván „králem vaudevillu“.

Georges Feydeau se narodil v rodině spisovatele Ernesta Feydeaua. Již od dětství projevoval zájem o divadlo, první hru napsal ve čtrnácti letech. Byl nadán i malířsky, po celý život maloval a sbíral obrazy. Jeho sbírka čítala přes 1000 obrazů.

Georges Feydeau napsal velké množství knih, značně vydělával, ale podlehl hráčské vášni tak, že žil neustále ve finančních problémech. Nakonec podlehl vážné nemoci v sanatoriu v Rueil u Paříže.

Dílo Georgese Feydeaua:

Georges Feydeau napsal 39 her. Některé z nich se dodnes uvádějí. Námětem jeho frašek jsou různá milostná dobrodružství, která se rozrůstají ve veřejné záležitosti i přes snahu je utajit. Vzniká jedna absurdní situace za druhou, bláznivé životní zápletky až na samé hranici trapnosti.

Hry:
Dámský krejčí – 1886, první komedie slavící velký úspěch.

Taková ženská na krku – 1894, Hrdina tu vede dvojí existenci, ctnostného nápadníka a protřelého svůdce.

Ten, kdo utře nos – 1896, mladý muž se ocitne mezi dvěma ženami, které se chtějí pomstít svým manželům za nevěru.

Dáma od Maxima – 1899, problémy lékaře, který najde po flámu ve svém bytě lehkou děvu, aniž si vzpomene, jak se tam dostala. Přinucen vzniklou situací ji vydává za svou manželku, ale tím se dostává do řady komických situací.

Brouk v hlavě – 1907, hra plná falešných podezření, žárlivosti a záměn.

V posledním období své tvorby, psal Feydeau především malé komedie. V nich se projevil jako mistr komické zkratky:

Nebožka panina matka – 1908, aktovka, kterou autor zahájil sérii hořkých her o manželství. Tato hra se v roce 1941 začala hrát v Comédii Rrancaise a autorovo dílo zůstává na repertoáru této scény dodnes.