Georges Neveux

scénárista, dramatik, spisovatel

Narození:
26. srpna 1900
Úmrtí:
27. srpna 1982
Georges Neveux byl francouzský dramatik, scenárista a básník. V českém prostředí je znám především jako autor předloh dvou oper Bohuslava Martinů Julietta a Ariane. První autorova pozoruhodná práce byla hra Juliette ou la clé des songes (Julie...

Životopis

Georges Neveux byl francouzský dramatik, scenárista a básník. V českém prostředí je znám především jako autor předloh dvou oper Bohuslava Martinů Julietta a Ariane.
První autorova pozoruhodná práce byla hra Juliette ou la clé des songes (Julie čili snář), kterou napsal v roce 1927 a která byla uvedena na scénu v roce 1930. Hra se stala základem melodramatu Theodora Schaefera z roku 1934 Julie aneb Snář pro klavír, jazzové nástroje, a malý orchestr. Bohuslav Martinů složil v roce 1937 operu Julietta, a v roce 1951 natočil režisér Marcel Carné film Julie čili snář (Juliette ou la Clé des songe) ve kterém hráli hlavní role herci Gérard Philipe, Suzanne Cloutier a Gabrielle Fonta.

Během třicátých let, kdy byl generálním tajemníkem Théâtre des Champs-Élysées, psal málo. V roce 1945 přeložil a upravil Shakespearovu hru Sen noci svatojánské. Ačkoliv preferoval práci pro divadlo, napsal také řadu filmových a televizních scénářů. V roce 1982 mu byla udělena Velká divadelní cena Francouzské akademie (Grand Prix du Théâtre de l' Académie Française).

Hudební skladatel Bohuslav Martinů adaptoval v letech 1936-1937 Neveuxovu hru Juliette ou la clé des songes (Julie čili snář) jako předlohu pro libreto své opery Julietta (premiéra 16. března 1938). Podruhé Martinů požil Neveuxovu hru Le Voyage de Thésée (Cesty Théseovy), podle které napsal v roce 1958 libreto opery Ariane.