Hermann Hesse

prozaik, esejista, lyrik

Hodnocení na Kinobox.cz: ?
Narození:
2. července 1877
Úmrtí:
9. srpna 1962
Hermann Hesse byl německý prozaik, lyrik a esejista, průkopník moderní prózy, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Hermann Hesse se narodil v rodině misionáře a měl se stát knězem. Teologický seminář ale opustil a vyučil se knihkupcem. Poté...

Životopis

Hermann Hesse byl německý prozaik, lyrik a esejista, průkopník moderní prózy, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Hermann Hesse se narodil v rodině misionáře a měl se stát knězem. Teologický seminář ale opustil a vyučil se knihkupcem. Poté pracoval jako knihkupec a antikvář v Basileji. Po prvních literárních úspěších se stal spisovatelem z povolání.

Hermann Hesse se usadil ve Švýcarsku a v roce 1923 získal švýcarské občanství. Hodně cestoval, velký význam měla pro něho cesta do Indie. Byl ovlivněn buddhismem, později psychoanalýzou. Věnoval se rovněž malířství, svá díla sám ilustroval. Nobelova cena mu byla udělena v roce 1946.

Dílo Hermanna Hesse:

Literární činnost zahájil Hermann Hesse poezií.

Romantické písně - 1899, lyrická sbírka, která vychází z klasicko - romantických tradic. Je hudební.

Próza:
Autorovo prozaické dílo se soustřeďuje na společenskou a duchovní situaci své doby. V prózách napsaných před 1. světovou válkou sleduje krizi občanských hodnot. Jeho hrdinové jsou zklamáni civilizací, volí samotu, sbližují se s přírodou:

Peter Camenzind - 1904, román
Pod kolem - 1906, román
Knulp - 1915, novela

Vlivem 1. světové války se Hessovo rozčarování z rozpadu klasické humanistické tradice ještě více prohloubilo. Nacházel se ve fázi hluboké životní krize, která vyústila až do sebevražedných myšlenek. Rovněž technické vymoženosti a masmédia zatracuje. Vyvolávají v něm pocit ohrožení blížícími se katastrofami a válkam. Lidská duše se mu jeví mnohem komplikovanější jako spojení dvou bytostí:

Demian - 1919, román
Siddhartha - 1922, novela s rysy vlastní indické pasivistické filozofie

Stepní vlk - 1927, v tomto románu využívá autor motiv dvojnictví a rozpolcenosti osobnosti. Hlavnímu hrdinovi Harrymu Hallerovi je padesát let, je bez zaměstnání a rodiny, žije sám v jednom pokoji. Je zoufalý, opovrhuje světem, přestože neví proč. Nový smysl hledá ve filozofii a vážné hudbě. Bezcílně se potuluje městem, vysedává v nejhorších putykách. Jednou mu někdo vtiskne do ruky brožuru o stepním vlkovi. Harry si uvědomuje, že řeč je vlastně o něm. Nachází klíč ke své nespokojenosti. Bojují v něm dva nepřátelské principy - člověk (kultura a civilizace) a vlk (původní zvířecí princip). Projde pozitivní změnou, během níž získá kladný postoj k životu. Stane se to prostřednictvím záhadné Hermíny a jazzmana Pabla.
Ve své době byl román předmětem mnoha diskuzí, ale nedá se říci, že by byl zvláště úspěšnou knihou. Po spisovatelově smrti však došlo k velké změně. V 60. letech objevili Stepního vlka američtí hippies a téměř přes noc se stal z knihy bestseller.

Narcis a Goldmund - 1930, román, jehož duchovně rozdílní hrdinové hledají cestu k vlastní přirozenosti na základě oboustranného ovlivňování
Hra skleněných perel - 1943, utopický román z 22. století