Ira Levin byl americký spisovatel, autor divadelních her a písní. Po vystudování filozofie a angličtiny na New York University psal Levin scénáře pro televizi. Svůj první román Polib mne a zemřeš (A Kiss Before Dying) napsal ve svých 22 letech....

Životopis

Ira Levin byl americký spisovatel, autor divadelních her a písní.

Po vystudování filozofie a angličtiny na New York University psal Levin scénáře pro televizi. Svůj první román Polib mne a zemřeš (A Kiss Before Dying) napsal ve svých 22 letech. Levin je neobyčejně nadaný a přizpůsobivý autor, vynikající v žánrů thrillerů a komedií. Napsal například hru No Time For Sergeants, podle které byl později natočen populární film.

Levinovým největším divadelním úspěchem je komediální thriller Osidla smrti (Deathtrap), což je dosud nejdéle běžící hra na Broadwayi. V roce 1982 byl podle ní natočen film s Christopherem Reevem a Michelem Cainem.

Nejznámější Levinův román je Rosemary má děťátko (Rosemary's baby), hororový příběh o satanismu. Kniha byla zfimována, stejně jako jeho další romány Polib mne a zemřeš (dvakrát), Chlapci z Brazílie (The Boys from Brazil, dvakrát), Stepfordské paničky (The Stepford Wives, dvakrát) a Někdo se dívá (Sliver). V Chlapcích z Brazílie Levin píše o nacistickém válečném zločinci Josefu Mengelem, snažícím se vytvořit armádu Hitlerových klonů. Působivost románu umocňuje realistické podání příběhu.

Stephen King popsal Levina jako „švýcarského hodináře napínavých románů, který z nás ostatních dělá levné stánkové prodejce“. Chuck Palahniuk označuje ve své knize Podivnější než fikce: pravdivé příběhy (Stranger Than Fiction: True Stories) Levinovo dílo za „chytré, aktualizované verze legend, které si lidé našich kutur vždy vyprávěli“.
Dílo Ira Levinga
Romány
- Polib mne a zemřeš (A Kiss Before Dying, 1952)
- Rosemary má děťátko (Rosemary's baby, 1967)
- Ten báječný den (This Perfect Day, 1970)
- Stepfordské paničky (The Stepford Wives, 1972)
- Chlapci z Brazílie (The Boys from Brazil, 1976)
- Někdo se dívá (Sliver, 1991)
- Rosemary a její syn (Son of Rosemary, 1997)

Hry
- No Time For Sergeants (1956)
- Interlock (1958)
- Critic's Choice (1962)
- General Seeger (1962)
- Dr. Cook's Garden (1968)
- Veronica's Room (1974)
- Osidla smrti (Deathtrap, 1978) – nominace na Tony Award na nejlepší hru
- Break a Leg: A Comedy in Two Acts (1981)
- Cantorial (1982)

Muzikály
- Drat! The Cat! (1965) – scénář a texty písní