Ivan Schneedorfer

básník

Narození:
19. března 1937
Věk:
87 let
Upravit profil
Ivan Schneedorfer se narodil 19.3.1937 v Českých Budějovicích ( Suché Vrbné ), a to v domě prarodičů z matčiny strany,kde i s rodiči několik měsíců žil na konci války. V Suchém Vrbném také chodil do druhé třídy. V Praze dokončil školní docházku,...

Životopis

Ivan Schneedorfer se narodil 19.3.1937 v Českých Budějovicích ( Suché Vrbné ), a to v domě prarodičů z matčiny strany,kde i s rodiči několik měsíců žil na konci války. V Suchém Vrbném také chodil do druhé třídy. V Praze dokončil školní docházku, vystudoval stavební průmyslovku a po ukončení vojenské služby odešel pracovat jako stavební technik do severních Čech.V roce 1962 se do Prahy zpět vrátil. V této době již publikoval své verše v tehdejším lokálním i celostátním tisku. Jeho verše najdeme také ve sborníku začínajících autorů Bouřlivé víno. Po srpnu roku 1968 i s manželkou emigroval do Kanady, kde dodnes žije na poloostrově Tsawwassen v Britské Kolumbii,
V exilu Ivan Schneedorfer publikoval v časopisech Proměny ( New York ) a Obrys ( Mnichov ). Vydal pět básnických sbírek : Básně z poloostrova ( Mnichov 1987 ), Verše léta a zimy ( Paříž, 1989 ), Minipříběhy ( Paříž 1990 ), Pozůstalá vzducholoď ( Paříž 1991 ) a Návrat ( Paříž 1991 ). V devadesátých letech vydal v autorském samizdatu dalších deset svých básnických knih, např. Zelená lhostejnost ( 1992 ), Evropský trojúhelník ( 1995 ), Liduprázdné moře ( 1998 ), Mistři letních nocí ( 1999 ), Tlumené výkřiky ( 2000 ) a další.

Po roce 1989 začal opět publikovat v různých českých literárních tiskovinách, např. v Literárních novinách, v revui Humus a v brněnském Hostu.

Některé jeho básně byly přeloženy do francouzštiny a publikovány v několika antologiích ( např. Česká moderní poesie, Paříž 1990, překlad Petr Král ). Ivan Schneedorfer také vydal čtyři samizdatové svazky svých básní v angličtině a v prosinci roku 2001nakladatelství Shoreline v Montrealu vydalo knihu anglických veršů s názvem The Silence after Music.

V roce 2002 vyšel v pražském nakladatelství Torst výbor z básníkových sbírek pod názvem Básně.

Autor : Jiří Louženský ( cestoklub@volny.cz )