Jacques Bergier

spisovatel, vědec, záhodolog

Narození:
8. srpna 1912
Úmrtí:
23. listopadu 1978
Upravit profil
Jacques Bergier byl uznávaný vědec širokého záběru, později úspěšný spisovatel, záhadolog. Jacques Bergier se narodil v Oděse v židovské rodině obchodníka Michaila Bergera a Etlie Krzeminické. Rodiče mu dali jméno Yakov Michajlovič..V době...

Životopis

Jacques Bergier byl uznávaný vědec širokého záběru, později úspěšný spisovatel, záhadolog.

Jacques Bergier se narodil v Oděse v židovské rodině obchodníka Michaila Bergera a Etlie Krzeminické. Rodiče mu dali jméno Yakov Michajlovič..V době ruské občanské války museli v roce 1920 opustit Oděsu a žili v obci Krzemeiniec na severozápadě Ukrajiny. Po pěti letech se vystěhovali do Francie. Změna jeho jména vznikla tím, že francouzská podoba jména Yakov je Jacques a příjmení vzniklo chybou přepisu z Berger na Bergier.

Již v raném dětství předčil Bergier své vrstevníky. Brzy četl noviny, studoval ruské, hebrejské a francouzské knihy. Byl vášnivým čtenářem a měl navíc skvělou paměť, jejíž dokonalostí uváděl v úžas své okolí.

Bergier vystudoval Vysokou chemickou školu v Paříži ( École nationale supérieure de chimie). Po skončení studia se jako chemický inženýr věnoval výzkumu. Spolupracoval např. s jaderným fyzikem André Helbronnerem a zajímal se o alchymii.

Za druhé světové války působil Bergier ve francouzské špionážní skupině Marco Polo, která pátrala po nových německých zbraních. V roce 1943 byl zatčen gestapem a do konce války byl vězněn v koncentračním táboře.

Po válce spolupracoval Bergier se zpravodajskou službou, ale stále více se věnoval psaní sci – fi a populárně vědeckých publikací.

Dílo Jacquese Bergiera:

Klíčový zvrat v tvorbě Jacquese Bergiera nastal po jeho setkání s francouzským novináře a spisovatelem Louisem Pauwelsem v roce 1954. Oba spisovatelé shromáždili spoustu knih, časopisů a novin v různých jazycích. Poté diskutovali o různých tematech a diktovali sekretářce spousty poznámek, citátů, překladů , úvah o nových směrech výzkumů apod. Tak vznikala kniha, která změnila dosavadní pohled na světové dějiny:

Jitro kouzelníků - podtitul Úvod do fantastického realismu – 1960. Kniha v 60. letech minulého století změnila dosavadní chápání historie. Jako jedna z prvních poukazuje na to, že možná není všechno takové, jak doposud vědci tvrdili. Je jedinečná svou hloubku pohledu na historii lidstva, objevují se v ní i pasáže o alchymii a nacistické pseudovědě. Je to ojedinělé dílo nevídaným množstvím fakt a rúznými pohledy na jednotlivé problémy. Na čtenáři je, aby si na ně udělal svůj vlastní názor. Obsahuje i pasáže o tajných společnostech, teoriích spiknutí, dovednostech alchymistů či hledání podstaty kamene mudrců.
Českého vydání se kniha dočkala v roce 1969 a přes svou vysokou cenu byl celý náklad 20 tisíc výtisků rozprodán. Lidé si ji kopírovali nebo přepisovali na stroji. V roce 1990 byla u nás znovu vydána v nákladu čtvrtmilionu výtisků a opět vzbudila velký zájem. Stala se biblí milovníků záhad.

Věčný člověk – společné dílo obou spisovatelů

Po vydání Jitra kouzelníků se Bergier a Pauwels těšili velké popularitě. Založili redakci časopisu Planeta a Encyklopedie Planety, který vycházel osm let.

Na začátku 70. let se Bergier osamostatnil a vydával vlastní knihy:

Mimozemšťané v dějinách – 1970, v knize se autor zamýšlí nad některými dosud nevysvětlenými jevy a přisuzuje je zásahu mimozemských civilizací.

Kniha nevysvětlitelného – 1972, v ní se objevuje i kapitola o záhadě slovenské Měsíční šachty.