James Herriot

spisovatel, veterinář

Narození:
3. října 1916
Úmrtí:
23. února 1995
James Herriot, vlastním jménem James Alfred Wight, byl britský veterinář a prozaik, autor zábavných vyprávění ze života zvěrolékaře. James Heriot, přáteli zvaný Alf, se narodil ve městě Roken. Krátce po jeho narození se rodina přestěhovala do...

Životopis

James Herriot, vlastním jménem James Alfred Wight, byl britský veterinář a prozaik, autor zábavných vyprávění ze života zvěrolékaře.

James Heriot, přáteli zvaný Alf, se narodil ve městě Roken. Krátce po jeho narození se rodina přestěhovala do Skotska, do Glasgova. Zde se ve věku 23 let stal veterinářem.

Po ukončení studií v roce 1940 se James Herriot odstěhoval do Yorkshiru, kde vykonával zvěrolékařskou praxi. Léčil hospodářská zvířata, ale i řadu psů a koček, což byl pro něj oddych od velkých zvířat.

Za 2. světové války sloužil Herriot v Britském královském letectvu. Jeho syn pokračoval v rodinné tradici, stal se veterinářem, dcera je lékařkou.

James Herrion napsal sérii knih, ve kterých zvěčnil mnoho komických příhod ze své veterinární praxe. Jeho knihy byly velice populární nejen ve Velké Británii a USA, ale byly přeloženy do mnoha jazyků a dočkaly se i filmového zpracování a devadesátidílného seriálu, v němž hrál Herriota Christoper Timoty.

Dílo Jamese Herriota - české překlady:

Zvěrolékař na blatech - 1970, prvotina
To by se zvěrolékaři stát nemělo - 1972
Když se lékař ožení - 1973
Veterinář v chomoutu - 1975

Zvěrolékař mezi nebem a zemí - svazek dvou děl: Zvěrolékař jde do boje - 1976, Zvěrolékař v povětří - 1977, příhody ze služby u Brtitského královského letectva

Zvěrolékař a jeho přátelé - 1992
Zvěrolékař a psí historky
Zvěrolékař a kočičí historky